İçeriğe geç

Hordeum murinum subsp. glaucum (Duvar arpası)


Dolaşım

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › Arpa › Pisipisiotu › Duvar arpası

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya, Avrupa ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 40 cm büyüyebilir. Gevşek küme ya da tek haldedir. Yapraklar düz, mat yeşil renkli, yumuşak tüylerle kaplı, 7 ila 20 cm uzunluğunda ve 3 ila 8 mm genişliğindedir. Başak 4 ila 10 cm uzunluğunda, 1 ila 2,5 cm genişliğinde, dikdörtgensi ve kırılgan eksenlidir. Merkezdeki başakçığın dışkavuzları 1,5 ila 3 cm uzunluğunda ve darca mızraksı, içkavuz 7 ila 12 mm uzunluğunda ve çıplaktır. Yanal başakçıkların dışkavuzları 1,5 ila 3 cm uzunluğundadır. İçkavuz uzun kıçıklıdır. Kılçık 2 ila 5 cm uzunluğundadır. Merkezdeki çiçekçikler saplı ve yapraklar tozsu ya da yeşildir.

Gözlem

Kayalık yamaçlar, stepler, tarlalar ve çayırlarda görülür. Gölcük ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Duvar arpası.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “kıllı” anlamına gelir. Cinsin uzun kılçıklarına (awn) işaret eder. Dilimizdeki “arpa” kelimesi Türkçe kökenlidir. Tür adı Latince “fare” anlamına gelir. Plinius bitkiden “fare arpası” olarak bahseder. Alttür adı ise Latince “tozsu” anlamına gelir. Alttürün yaprak rengine işaret eder.

Literatür

Novosti Sistematiki Vysshchikh Rastenii 8: 67. 1971. (Steud.) Tzvelev

Bir Yorum Yazın