Hordeum murinum subsp. glaucum (Duvar arpası)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

10 ila 40 cm büyüyebilir. Gevşek küme ya da tek haldedir. Yapraklar düz, mat yeşil renkli, yumuşak tüylerle kaplı, 7 ila 20 cm uzunluğunda ve 3 ila 8 mm genişliğindedir. Başak 4 ila 10 cm uzunluğunda, 1 ila 2,5 cm genişliğinde, dikdörtgensi ve kırılgan eksenlidir. Merkezdeki başakçığın dışkavuzları 1,5 ila 3 cm uzunluğunda ve darca mızraksı, içkavuz 7 ila 12 mm uzunluğunda ve çıplaktır. Yanal başakçıkların dışkavuzları 1,5 ila 3 cm uzunluğundadır. İçkavuz uzun kıçıklıdır. Kılçık 2 ila 5 cm uzunluğundadır. Merkezdeki çiçekçikler saplı ve yapraklar tozsu ya da yeşildir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak batı Asya, Avrupa ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Kayalık yamaçlar, stepler, tarlalar ve çayırlarda görülür. Gölcük ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde duvar arpası adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kıllı anlamına gelir. Cinsin uzun kılçıklarına (awn) işaret eder. Dilimizdeki arpa kelimesi Türkçe kökenlidir. Tür adı Latince fare anlamına gelir. Plinius bitkiden “fare arpası” olarak bahseder. Alttür adı ise Latince tozsu anlamına gelir. Alttürün yaprak rengine işaret eder.