Hordeum marinum subsp. gussoneanum (Yatık arpa)

derleyen:

Tanımı

30 cm büyüyebilir. Gövdeler demetsidir. Yapraklar 1 ila 3 mm genişliğinde, her iki yüzeyi de cılız tüylü ya da alt yüzeyi çıplaktır. Başak 2 ila 5 cm uzunluğunda, 1 ila 2,5 cm genişliğinde, dikdörtgensidir ve eksen kırılgandır. Merkez başakçık dışkavuzu 1 ila 2,5 cm uzunluğunda, şeritsi bizsi, içkavuz genellikle 5 ila 7 mm uzunluğunda, sapsız, çıplak ve kılçık 6 ila 18 mm uzunluğundadır. Yanal başakçık dışkavuzu 0,9 ila 2,2 cm uzunluğunda ve şeritsiz bizsidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak batı Asya, Avrupa ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Yamaç, step, yol kenarı ve deniz kıyısında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde yatık arpa adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kıllı anlamına gelir. Cinsin uzun kılçıklarına (awn) işaret eder. Dilimizdeki arpa kelimesi Türkçe kökenlidir. Tür adı Latince denize yakın anlamına gelir ve türün habitat tercihine işaret eder. Alttür 8 Şubat 1787 – 14 Ocak 1866 tarihleri arasında yaşamış İtalyan bitkibilimci Giovanni Gussone‘a adanmıştır.

Fotoğrafları