Hordeum bulbosum (Boncuk arpa)

derleyen:

Tanımı

50 ila 100 cm büyüyebilir. Yapraklar 3 ila 7 mm genişliğinde, pürüzlü ve zaman zaman üst yüzeyinde ülgerlidir. Başak 6 ila 13 cm uzunluğunda ve 6 ila 10 mm genişliğinde, şeritsi, yoğundur. Merkez başakçığın dışkavuzları 5 ila 8 mm uzunluğunda, darca mızraksı, sıklıkla kenarları seyrekçe kirpikli, kılçıklar 1 ila 1,8 cm uzunluğunda, içkavuz 8 ila 11 mm uzunluğunda ve içkavuzun kılçığı 2 ila 3,5 cm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak batı Asya, Avrupa ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Kayalık yamaçlar, stepler, orman sınırları ve çayırlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde boncuk arpa adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kıllı anlamına gelir. Cinsin uzun kılçıklarına (awn) işaret eder. Dilimizdeki arpa kelimesi Türkçe kökenlidir. Tür adı Latince yumrulu anlamına gelir. Türün gövdesinin tabanındaki şişkinliğe işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Gramen secalinum chalepense, radice tuberosa”dır.

Gıda

Tohumlar pişirilerek tüketilebilir. Tohumları un haline getirilerek ekmek yapımında kullanılır.

Fotoğrafları