İçeriğe geç

Holosteum umbellatum (Şeytanküpesi)

Şeytanküpesi


Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Şeytanküpesi › Şeytan küpesi

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. Ancak günümüzde kuzey Amerika kıtasında da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 cm büyüyebilir. Gövde çok sayıda ve dalsızdır. Gövde dik ya da tabana yayılmış haldedir. Yapraklar karşılıklı dizilişlidir. Taban yaprakları ters mızraksı iken gövde yaprakları ters mızraksı, mızraksı ya da dikdörtgensidir. Yapraklar kenarları hariç tüysüzdür. Yapraklar soluk mavimsi yeşil ya da grimsi yeşil renklidir. Her bir gövdede 1 ila 8 arası çiçek bulunur. 5 beyaz çanak yaprak, 5 yeşil taç yaprak, 3 ila 5 arası ercik ve 5 beyaz boyuncuk vardır. Taç yapraklar hafifçe dar ve pürüzlü uçludur. Çanak yapraklar mızraksı ya da darca yumurtamsıdır ve zarsı kenarlıdır. Bitki çiçeklenmeden hemen sonra sarı rengini alır ve kurur.

Gözlem

Çayırlar, yol kenarı ve makiliklerde görülür. Gebze ve Başiskele ilçelerinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Şeytan küpesi.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

700-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “boş gövde” anlamına gelir. Cinsin hayli kırılgan olan gövde yapısına işaret eder. Dilimizdeki karşılığı olan “şeytanküpesi” ile Holosteum umbellatum’un kapsüle dönen çiçek saplarının aşağı doğru eğilmesi kastediliyor gibi gözüküyor. Tür adı Latince “şemsiye” anlamına gelir. Türün çiçek kuruluna işaret eder. Özgün tanımda bu “floribus umbellatis” ve “foliis oppositis, pedunculis umbellatis” olarak belirtilmiştir.

Geleneksel tıp

Dioscorides: Yaprakları büzücüdür. Fıtık vakalarında kullanılır.

Literatür

Species Plantarum 88 1753. L.

Bir Yorum Yazın