Site icon Kocaeli Bitkileri

Hippocrepis unisiliquosa (At nalı)

Hippocrepis unisiliquosa

Hippocrepis unisiliquosa: 01/04/2017; Paşasuyu; 140 m.; ormanlık. © Hüseyin Cahid Doğan

Tanımı

5 ila 50 cm büyüyebilir. Tüysüz ya da seyrek tüylüdür. Yapraklar saplı 3 ila 7 arası şeritsi dikdörtgensi kamamsı çift yaprakçık ile tepede kesik ve mukronattır. Çiçekler 1 ila 2 arası, nadiren üç sayıda, koltuk üzerinde, taç sarı renkli ve çanağın iki katı uzunluğunda, bazen pembe damarlıdır. Meyve sıkıştırılmış, düz ya da kavisli, şeritsi, sivilceli tüylü, 5 ila 10 arası bölümden oluşan bakla biçimlidir. Tohumlar kavisli ila yarı dairesel, pürüzsüz ve kahverengidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzası ve batı Asya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çayır, tarla ve çalılıklarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 900 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde atnalı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca at nalı anlamına gelir. Cinsin meyvelerinin belirgin biçimde nala benzemesine işaret eder. Tür adı Latince tek meyveli anlamına gelir. Türün meyve yapısına işaret eder. Türün meyve sayısına işaret ve Hippocrepis multisiliquosa türünden ayırt etmek için tercih edilmiştir.

Fotoğrafları

Exit mobile version