Himantoglossum caprinum (Kayışlı keşkeş)

derleyen:

Özet

Himantoglossum caprinum (Kayışlı keşkeş) genelde orman sınırlarında görülen ve yaz aylarında çiçek açan görkemli bir orkide türüdür.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asparagales

Kuşkonmaz takımı

Orchidaceae

Salepgiller

Himantoglossum

Keşkeşçiçeği

Tanımı

Himantoglossum caprinum (Kayışlı keşkeş) genellikle 100 cm büyüyebilen bir bitkidir. Gövde üst bölümde mor menekşe lekelidir. Yapraklar mızraksı, alttakiler daha geniştir. Çiçek kurulu başak formunda gevşek, 45 cm uzunluğunda ve 1,5 cm genişliğindedir. Bırahte darca mızraksıdır. Çiçekler genellikle parlak mor renklidir. Çanak yaprak yumurtamsı dikdörtgensi, 14 ila 17 mm uzunluğunda ve yeşilimsi mor sorguç formundadır. Dudak büyük, koyu mor tüylü, orta lob 10 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 2,5 mm genişliğinde, tepede derince bölünmüştür. Mahmuz koniksi ve 4 ila 5 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Avrupa’dan İsrail ve İran’a kadar olan bölgede doğal olarak yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Ormanlık alanların sınırlarında, makilik ve çalılıklarda görülen bitki umumiyetle haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi 300 ila 1400 metreye kadar olan rakımlarda il genelinde bir ya da iki bireylik popülasyonlar halinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde kayışlı keşkeş adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Yunanca kayış dil anlamına gelir ve açık bir şekilde labellumun ortasındaki lobun belirgin biçimde çiçeğe oranla hayli uzun olmasına işaret eder. Bu özelliği nedeniyle bitkiler, kertenkele gibi uzun dilli olmaları ile bilinen çeşitli sürüngenlerin adı ile de anılır. Tür adı Latince keçiye ait anlamına gelir. Bitkilerin sıklıkla keçiler tarafından yenilmesine işaret etmektedir. Kocaeli’nde, özellikle Kocaeli Çayırova yolunda bulunan sınırlı popülasyon haziran ayında çiçek açar ancak çoğunlukla bitkinin yapraklarının çıkmaya başladığı mayıs ayında bölgede bulunan karacalar (Capreolus capreolus) tarafından tüketilirler.

Fotoğrafları