İçeriğe geç

Himantoglossum caprinum (Kayışlı keşkeş)

Kayışlı keşkeş


Anahtar kelimeler: Nadir bitkiÖksin elementi, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Keşkeşçiçeği › Kayışlı keşkeş

Dağılımı

Avrupa’dan İsrail ve İran’a kadar olan bölgede doğal olarak yayılış gösterir.

Genel bilgiler

100 cm büyüyebilir. Gövde üst bölümde mor menekşe lekelidir. Yapraklar mızraksı, alttakiler daha geniştir. Çiçek kurulu başak formunda gevşek, 45 cm uzunluğunda ve 1,5 cm genişliğindedir. Bırahte darca mızraksıdır. Çiçekler genellikle parlak mor renklidir. Çanak yaprak yumurtamsı dikdörtgensi, 14 ila 17 mm uzunluğunda ve yeşilimsi mor sorguç formundadır. Dudak büyük, koyu mor tüylü, orta lob 10 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 2,5 mm genişliğinde, tepede derince bölünmüştür. Mahmuz koniksi ve 4 ila 5 mm uzunluğundadır.

Gözlem

Ormanlık alanlarların sınırlarında, makilik ve çalılıklarda görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. Karamürsel ilçesinde 3, İzmit ilçesinde 2, Derince ilçesinde 1 ve Kandıra ilçesinde 1 birey saptanmıştır.

Yaygın adları

Kayışlı keşkeş.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

300-1400 metre arası.

Etimoloji

Yunanca “kayış dil” anlamına gelir. Çiçeğin ortasındaki lobun belirgin biçimde çiçeğe oranla hayli uzun olmasına işaret eder. Bu özelliği nedeniyle bitkiler, kertenkele gibi uzun dilli olmaları ile bilinen çeşitli sürüngenlerin adı ile de anılır. Tür adı Latince “keçiye ait” anlamına gelir. Bitkilerin sıklıkla keçiler tarafından yenilmesine işaret etmektedir. Kocaeli’de, özellikle Kocaeli Çayırova yolunda bulunan sınırlı popülasyon haziran ayında çiçek açar ancak çoğunlukla bitkinin yapraklarının çıkmaya başladığı mayıs ayında bölgede bulunan karacalar (Capreolus capreolus) tarafından tüketilirler.

Fotoğrafları

Literatür

Systema Vegetabilium, editio decima sexta 3: 694. 1826. (M.Bieb.) Spreng.

Bir Yorum Yazın