Hieracium sabaudum (Kaba şahinotu)

Tanımı

25 ila 65 cm büyüyebilir. Gövde yapraklıdır ve tek bir kökten çıkar. Oldukça agresif bir türdür ve kolayca yayılabilir. Yaprak kenarları tırtıklıdır. Yaprakların alt yüzeyinde uzun ve ince tüyler görülür. Gövde sütlü bir özsuyu barındırır. Gövdenin alt bölümünde yoğun biçimde uzun ve beyaz tüyler vardır. Saplar da tüylüdür. Sitolon görülmez.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. Günümüzde kuzey Amerika’da doğallaşmıştır. [HaritaSinonimler] Orman açıklıkları, yol kenarı ve yamaçlarda görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde kaba şahinotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca şahin anlamına gelir. Bitki ile beslenen şahinlerin görme yeteneklerini bitkiden aldıklarına inanılmasına atıfta bulunur. Plinius şöyle der: “Bu bitki hieracion olarak bilinir, çünkü şahinler görüşlerini keskinleştirmek için bitkinin suyunu gözlerine serperler”. Tür adı Latince Savoy anlamına gelir. Önceden Sabaudia olarak bilinen Alp bölgesinin adıdır.

Fotoğrafları