Hüseyin Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Hieracium sabaudum

Fotoğraf

Bakımı

Hieracium sabaudum Çok yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı ve güneşli bölgeleri tercih eder.

Yetiştirme

Hieracium sabaudum Çayır, tarla, açık orman ve yol kenarında görülür. Killi, kumlu ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

New England hawkweed, European hawkweed, European king devil, Savoy hawkweed; Kaba şahinotu.

Etimoloji

Cins adı Yunanca şahinotu (Bitki ile beslenen şahinlerin görme yeteneklerini bitkiden aldıklarına inanılmasına atıf); tür adı ise Latince Savoy (Önceden Sabaudia olarak bilinen Alp bölgesi) anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Hemicryptophyte
Flora Bölgesi: Euro-Siberian
Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Asteranae
Takım: Asterales
Familya:
Cins: Hieracium

Tanım

Species Plantarum 2: 804. 1753.

Tanımlayan

L., 1753.

Yapısı

Hieracium sabaudum 65 cm. büyüyebilir. Stem yapraklıdır ve tek bir kökten çıkar. Oldukça agresif bir türdür ve kolayca yayılabilir. Yaprak kenarları tırtıklıdır. Yaprakların alt yüzeyinde uzun ve ince tüyler görülür. Stem sütlü bir özsuyu barındırır. Stemin alt bölümünde yoğun biçimde uzun ve beyaz tüyler vardır. Stalklar da tüylüdür. Stolon görülmez. Ağustos ve Eylül ayında çiçek açar. Kocaeli Kent Ormanı‘nda görülmüştür.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Literatürde yer verilmemiş tür.

Flora of Turkey

Ser. Sabauda: Usually hairy plants. Leaves all cauline, usually numerous, often aggregated below; margin not or slightly thickened; upper leaves rounded or cordate at base, sometimes semi amplexicaul. Capitula usually numerous, in a large, often elongate panicle. Phyllaries usually broadly linear lanceolate, ± obtuse, glabrous or hairy, outer sometimes slightly recurved. Ligules usually glabrous. Styles usually dark. Margins of receptacular pits usually distinctly fimbriate dentate. Achenes dark.
Differs from H. vagum in often being more hairy throughout, and in having numerous minute glandular hairs and ± numerous, longer simple eglandular hairs on phyllaries. V:745.

Bitki Veritabanları

       

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın