Hibiscus rosa-sinensis (Japon gülü)

Bitkiler › Ebegümeci takımı › Ebegümecigiller › Kerkede › Japon gülü

Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Süs bitkisi, Arkeofit bitki.

1 ila 3 metre kadar büyüyebilir ve 1,5 ila 3 metre genişliğe erişebilir. Herdem yeşildir. Dalcıklar silindirik ve seyrekçe yıldızsı tüylüdür. Kulakçıklar ipliksi, 5 ila 12 mm uzunluğunda ve tüylüdür. Yaprak sapı 5 ila 20 mm uzunluğundadır. Yapraklar genişçe ya da darca yumurtamsı, lobsuz, 4 ila 9 cm uzunluğunda ve 2 ila 5 cm genişliğindedir. Çiçek sapı 3 ila 7 cm uzunluğundadır. Çiçekler 10 cm çapında, beyaz, kırmızı, pembe ya da turuncu tonlarında olabilir. Ekçanak lobları 6 ila 7 arası sayıdadır. Çanak çan biçimindedir. Kapsül ovaldir. Popüler bir süs bitkisidir.

Bitkinin tropikal Asya orijinli olduğu tahmin edilmektedir ancak anavatanı kesin olarak bilinmemektedir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Yol kenarı, parklar ve bahçelerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Japon gülü adı ile bilinmektedir.

Mayıs ve ekim ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Genç yaprakları ıspanak gibi tüketilebilir. Çiçekleri çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Çiçekler afrodizyak, yatıştırıcı, adet akışı teşvik edici, yumuşatıcı ve soğutucudur. Aşırı ve ağrılı adet kanaması, sistit, zührevi hastalıklar, ateşli hastalıklar, bronşiyal nezle, öksürüklerin tedavisinde ve saç büyümesini desteklemek için dahili olarak kullanılırlar. Yapraklar yatıştırıcı, iştah açıcı, yumuşatıcı ve müshil etkilidir.

Hamileler ya da çocuk sahibi olmak isteyenler uzak durmalıdır.

Çiçeklerinden elde edilen boya kadınlar tarafından saçlarını siyaha boyamak için kullanılmıştır.