Hibiscus moscheutos (Bataklık hatmisi)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

1 ila 2,5 metre boylanabilen çok yıllık bir ottur. Gövde çıplak ya da değişken tüylüdür. Sitipül bizsi ve 1 ila 4 mm uzunluğundadır. Yaprak sapı, ayanın 1/4 ila 3/4 katı, çıplak ya da iyice tüylüdür. Yaprak ayası darca ya da genişçe mızraksı ila üçgensi yumurtamsı ya da dairesel, 3 loblu ya da lobsuz, 8 ila 20 cm uzunluğunda, 3 ila 13 cm genişliğinde, tabanı yüreksi ila kamamsı, kenarı kütdişçikli, dişli ya da testere dişli, ucu sivri ila sipsivridir. Çiçekler yaprak koltuklarında tektir. Çanak genişçe çansı, 1,5 ila 4 cm uzunluğunda, meyve zamanı hafifçe daha büyük, lobları üçgensi ya da üçgensi yumurtamsı ve yüzeyi tüylüdür. Taç hunimsidir. Taçyapraklar pembe ya da beyaz renkli, zaman zaman tabanları kırmızı beneklidir. Kapsül koyu kahverengi, yumurtamsı ila neredeyse küresel, 1,4 ila 3,5 cm uzunluğunda, çıplak ya da tüylüdür. Tohum kahverengi, böbreksi-küresel ve 2,5 ila 3 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak Kocaeli’nin Kandıra kıyılarında doğallaşmıştır. [Harita] Doğal olarak deniz kıyısındaki bataklıklarda görülür ancak sıklıkla süs bitkisi olarak bahçelere de dikilmektedir. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir. Ağustos ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde bataklık hatmisi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins etimolojisi açık değildir. Hatmi türlerini tanımlamak için kullanılan Antik Yunanca kaynaklı bir kelimedir. Tür adı Latince lapa kokulu anlamına gelir. Türün belirgin kokusuna işaret eder.

Tıp

Yaprak ve kökler müsilaj bakımından zengin olup yatıştırıcı ve yumuşatıcıdır. Dizanteri, akciğer rahatsızlıkları ve idrar yolu şikâyetlerinde kullanılır. Sapları kurutulup demlendikten sonra mesane iltihabı tedavisinde uygulanmıştır.

Fotoğrafları