× Hesperotropsis leylandii (Leylandi)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

× Hesperotropsis leylandii (Leylandi) özellikle her dem yeşil olması nedeniyle yaygın olarak peyzajlara ve kamusal alanlara dikilen bir ağaçtır.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Cupressales

Servi takımı

Cupressaceae

Servigiller

Hesperotropsis

Melezservi

Tanımı

× Hesperotropsis leylandii (Leylandi) genellikle 20 ila 25 metre boylanabilen bir ağaçtır. Gövde 2,5 ila 4,5 metrelik çapa ulaşmaktadır ve taç sütun ya da piramit şeklindedir. Yaprakları ile birlikte sıkı, kalın ve düzenli bir yapı oluşturur. Hızlı büyüyen bir tür olup yılda bir metre kadar uzamaktadır. Yapraklar pulsu, zıt çiftler halinde dizili, yeşil ya da mavimsi yeşil renkli ve 1 mm uzunluğunda olup sürgüne yakındır. Dallar pullu ve hafifçe aromatiktir. Kabuk koyu kırmızı ya da kahverengi ve derin oyukludur. Kozalaklar nadiren görülmektedir, bunlar 2 cm uzunluğunda ve beş tohumludur. Ancak türün melez olması nedeniyle tohumlar verimsizdir.

Gözlem bilgileri

Bitki Callitropsis nootkatensis × Hesperocyparis macrocarpa türlerinin yapay melezidir. [SinonimlerHerbaryum] Park ve bahçelerde görülen bitkinin polenleri umumiyetle şubat ve mart ayları arasında dağılmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde leylandi ve melez servi adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı melezi olduğu Hesperocyparis ve Callitropsis cinslerinin adından oluşturulmuştur. Cinsin Amerika kıtasına özgü olmasına işaret eder. Tür 1849 – 1926 yılları arasında yaşamış İngiliz banker Christopher John Leyland‘a adanmıştır.

Fotoğrafları