Buradasınız: Ana sayfa » Herniaria glabra

Herniaria glabra

Atyaran

Bakımı

Herniaria glabra tek, çok ya da iki yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı ve güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara ve kuraklığa dayanıklıdır.

Yetiştirme

Herniaria glabra taşlık bölge ve yol kenarında görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Smooth rupturewort, Green carpet; Yeşil halı, Atyaran.

Etimoloji

Cins adı Latince fıtık (Fıtık tedavisinde etkili olmasına atıftır); tür adı ise Latince pürüzsüz anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots
Ordo: Caryophyllales
Familia: Caryophyllaceae
Tribus: Paronychieae
Genus: Herniaria
Raunkiaer: Therophyte | Hemicryptophyte

Literatür

Species Plantarum 1: 218. 1753. L.

Yapısı

Herniaria glabra 5 cm. kadar büyür. Tohumlar Ağustos’ta olgunlaşır. Çiçekler hermafrodit’tir (Hem erkek hem de dişi üreme organı bulunduran bitki). Güneşli bölgeleri tercih etse de kısmi gölgeyi de tolere eder. Çiçekler çok küçüktür ve neredeyse yapraklarla aynı renktedirler. Parlak yeşil renkli yapraklar kış aylarında bronz rengine döner. Aşırı nem bitkiyi rahatsız eder. Yaprakları misk kokuludur. Kökler daima yatay olarak büyür ve böylece bitkiyi 3 cm.lik bir genişliğe ulaştırabilirler. Membranöz yapraklar eliptik ya da ovaldir. Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Çiçekli zamanda astrenjan (Dokuları sıkıştıran yahut daraltan ilaç), balgam söktürücü ve diüretiktir. Mesane ve böbrek sorunlarında etkilidir. Fıtık tedavisinde kullanılır. Haricen ülser tedavisinde kullanılır.
Yer örtücü bitki olarak yoğun bir biçimde ticareti yapılmaktadır.

Flora of Turkey

Annual or biennial (sometimes perennial outside Turkey), variable in habit, usually bright green and sweet scented. Stems glabrous or very shortly pubescent. Leaves up to 7 x 3 mm, elliptic to obovate or spathulate, glabrous. Flowers about 1-1,2 mm, in dense clusters often contiguous on shorter branches. Sepals 5, c. 0,5 mm, ± glabrous. Fruit usually distinctly exceeding the calyx, with a short but distinct stlyle bifid at the apex into two short, ± erect stigma lobes. Fl. 5-8. Usually in stony places, 1200-2740 m. II:246.

Yorum yazın