İçeriğe geç

Herniaria glabra (Atyaran)

Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Atyaran › Atyaran

Tıbbi bitki.

5 cm kadar büyür. Tohumlar Ağustos ayında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Güneşli bölgeleri tercih etse de kısmi gölgeyi de tolere eder. Çiçekler çok küçüktür ve neredeyse yapraklarla aynı renktedirler. Parlak yeşil renkli yapraklar kış aylarında bronz rengine döner. Aşırı nem bitkiyi rahatsız eder. Yaprakları misk kokuludur. Kökler daima yatay olarak büyür ve böylece bitkiyi 3 cmlik bir genişliğe ulaştırabilirler. Zarsı yapraklar eliptik ya da ovaldir. Güneşli bölgeleri ve kuru ya da nemli toprakları tercih eder. Kuraklığa dayanıklıdır.

Bitki doğal olarak Avrupa, Asya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. Kuzey Amerika kıtasında da doğallaşmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Kayalık bölgeler, yol kenarı ve makiliklerde görülür. Gebze ve Başiskele ilçelerinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Görseller Krzysztof Ziarnek’in izni ile kullanılmıştır.

Dilimizde Yeşil halı ve Atyaran adları ile bilinmektedir.

Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

1200 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Çiçekli iken büzücü, balgam söktürücü ve diüretiktir. Mesane ve böbrek sorunlarında etkilidir. Fıtık tedavisinde kullanılır. Haricen ülser tedavisinde kullanılır.

Yer örtücü bitki olarak yoğun bir biçimde ticareti yapılmaktadır. Bitkinin özü el temizlemek için ve cildi yumuşak ile esnek hale getirmek için kullanılır. Yaprakları misk kokusuna sahiptir.

Doğan, Hüseyin (2022). Herniaria glabra (Atyaran) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/herniaria-glabra/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın