İçeriğe geç

Heracleum sphondylium subsp. ternatum (Devesil)

Devesil


Anahtar kelimeler: Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Maydanoz takımı › Maydanozgiller › Öğrekotu › Devesil

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

50 ila 150 cm büyüyebilir. Gövde kabaca tüylü ve içi boştur. Taç beyaz soluk limon yeşili renkli ve genellikle 5 mm uzunluğundadır. Çiçek kurulu 20 cm genişliğinde bileşik şemsiye halindedir. Yapraklar alamşlı dizilişli, saplı ve tabanları kılıf benzeridir. Yaprak ayası teleksi ve 5 yaprakçıklıdır. Yaprakçıklar teleksi, testere dişi kenarı ve alt yüzeyleri tüylüdür. Çiçekler soluk sarımsı yeşil renklidir ve alt yapraklar üçlü ya da 5 yaprakçıklı teleksidir.

Gözlem

Başiskele ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Devesil.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

700-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adını tanrı Jüpiter ile ölümlü Alcmene’nin oğlu olan ve bu nedenle yarı tanrı kabul edilen Hercules’den (Ἡρακλῆς) almaktadır. Roma yazınında Hercules olarak geçen karakter, Hellen mitolojisinde bahsedilen Heracles’in karşılığıdır. Cinse ait bazı üyeler 2 metreye aşan boya sahiptirler, bu nedenle bitkinin boyutu ile Hercules arasında bir bağlantı kurulmuştur. Diğer bir neden ise; bitkinin iyileştirici özelliklerinin ilk defa Hercules tarafından keşfedildiğine yönelik inanıştır. Antikçağ yazınında bitki, tedavi edici özellikleri ile meşhur olan bitkiler (panacea) arasında sayılmaktadır. Tür adı Antik Yunanca “omurgalı” anlamına gelir. Gövdenin bölümlü yapısına işaret eder. Alttür adı ise Latince üçlüanlamına gelir. Alttürün alt yaprak formuna işaret eder.

Mutfak

Genç sürgünler çorbalara eklenir. Tohumları bahara olarak kullanılır. Kök pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Kök ve yaprakları afrodizyak, sindirime faydalı, balgam söktürücü ve yatıştırıcıdır. Larenjit ve bronşit tedavisinde başvurulur.

Dikkat

Literatür

Feddes Repert. 79: 65 1968. (Velen.) Brummitt

Bir Yorum Yazın