İçeriğe geç

Heracleum sphondylium subsp. montanum (Dağ koçuğu)

Dağ koçuğu


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiTıbbi bitkiAvrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Maydanoz takımı › Maydanozgiller › Öğrekotu › Dağ koçuğu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa, Uzak Doğu ve Kuzey Amerika’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

50 ila 150 cm büyüyebilir. Gövde kabaca tüylü ve içi boştur. Taç beyaz soluk limon yeşili renkli ve genellikle 5 mm uzunluğundadır. Çiçek kurulu 20 cm genişliğinde bileşik şemsiye halindedir. Yapraklar alamşlı dizilişli, saplı ve tabanları kılıf benzeridir. Yaprak ayası teleksi ve 5 yaprakçıklıdır. Yaprakçıklar teleksi, testere dişi kenarı ve alt yüzeyleri tüylüdür. Çiçekler beyaz renkli, dıştakiler ışınsal ve alt yapraklar üçlüdür.

Gözlem

Ormanlık alanlar ve dere kenarlarında görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Dağ koçuğu.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

700-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adını tanrı Jüpiter ile ölümlü Alcmene’nin oğlu olan ve bu nedenle yarı tanrı kabul edilen Hercules’den (Ἡρακλῆς) almaktadır. Roma yazınında Hercules olarak geçen karakter, Hellen mitolojisinde bahsedilen Heracles’in karşılığıdır. Cinse ait bazı üyeler 2 metreye aşan boya sahiptirler, bu nedenle bitkinin boyutu ile Hercules arasında bir bağlantı kurulmuştur. Diğer bir neden ise; bitkinin iyileştirici özelliklerinin ilk defa Hercules tarafından keşfedildiğine yönelik inanıştır. Antikçağ yazınında bitki, tedavi edici özellikleri ile meşhur olan bitkiler (panacea) arasında sayılmaktadır. Tür adı Antik Yunanca “omurgalı” anlamına gelir. Gövdenin bölümlü yapısına işaret eder. Alttür adı Latince “dağda” anlamına gelir. Alttürün dağlık bölgelerde görülmesine işaret eder.

Mutfak

Genç sürgünler çorbalara eklenir. Tohumları bahara olarak kullanılır. Kök pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Kök ve yaprakları afrodizyak, sindirime faydalı, balgam söktürücü ve yatıştırıcıdır. Larenjit ve bronşit tedavisinde başvurulur.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Flora der Schweiz (Schinz), ed. 2. 1: 372. 1905. (Schleich. ex Gaudin) Briq.

Bir Yorum Yazın