İçeriğe geç

Helleborus orientalis (Çöplemecik)

Çöplemecik


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiZehirli bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Düğünçiçeğigiller › Çöpleme › Çöplemecik

Dağılımı

Bitki doğal olarak Yunanistan ve Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde yapraksızdır. Yeşil renkli beş adet çanak yaprak görülür. Krem ya da sarı renkli 5 ila 10 arası taç yaprak vardır. Kaynaşık olarak 1 ila 5 arası meyvesi olur. Ercikler sarı renklidir. Geçirgen toprağı ve tam ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Çiçekler genelde sarkıktır. Yapraklar koyu yeşil renkli, parlak, tabanda, derimsi elsi ve dişlidir. Çiçekler, beyaz, pembe ya da mor olabilir. Popüler bir süs bitkisidir ve çok sayıda kültivarı vardır.

Gözlem

Ormanlık alanlar, yol kenarı ve çalılıklarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Çöplemecik, Danabağırtan, Karacaot, Noel gülü, Çöpleme, Bohçaotu, Çöpotu, Bohça, Boynuz otu, Çatlak otu, Danakıran, Patlak çiçeği, Siyah harbak.

Çiçek zamanı

Ocak-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “hayvan gıdası” anlamına gelir. İnsanlara karşı zehirli olan türün bazı vahşi hayvanlar tarafından tüketilmesine işaret eder. Tür adı Latince “doğulu” anlamına gelir. Özgün tanımda “Hellebore du Levant, Helleboris orientalis” olarak belirtilmiştir, elbette bitki Levant’te görülmez, ancak her durumda “orientalis” epiteti türün Avrupa’nın hemen doğusunda görülmesine işaret eder.

Geleneksel tıp

Yaprakları ve rizomları hayvanlarda ishal tedavisinde kullanılır. Hayvanlarda ayak ödemi, sırt ağrısı, yürüme zorluğu, Mycoplasma dysgalactiae paraziti ve soğuk algınlığında etkilidir.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Hristiyanlıkta Lent yortusu esnasında çiçek açması nedeniyle önem atfedilen bir bitkidir. Bitkiye ayrıca “Noel gülü” denilmesi de bununla ilgilidir.

Fotoğrafları

Literatür

Encyclopédie Méthodique, Botanique 3: 96. 1789. Lam.

Bir Yorum Yazın