İçeriğe geç

Heliotropium supinum (Bambul)

Bambul


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Hodan takımı › Hodangiller › Bambulotu › Bambul

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasından Hindistan’a kadar olan bölgede yayılış gösterir.

Genel bilgiler

35 cm büyüyebilir. Gövde çok sayıda, seyrekçe dallı ve kahverengi yatık tüylerle kaplıdır. Yapraklar dikdörtgensi, saplı, yoğun biçimde tüylü ve grimsi beyaz renklidir. Yaprak ayası yumurtamsı, ters yumurtamsı ya da yumurtamsı mızraksı ve alt yüzeyinde yoğun kaba tüylüdür. Salkımlar birkaç adet, küme halinde, kısa ve sıkıdır. Çiçekler tek bir sıra halinde dizilidir. Çanak sapsız, yoğun biçimde beyaz tüylü ve dökülücüdür. Taç çanaktan daha uzun, tüpü tüylü ve tabaksıdır. Tepecik uzun konik, tepede tüylü ve boyuncuk ile aynı uzunluktadır. Meyve iri, çıplak ve tek tohumludur.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, tarlalar ve yol kenarında görülür. Gebze ve Kandıra ilçelerinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Örnek görseller Krzysztof Ziarnek’in izni ile kullanılmıştır.

Yaygın adları

Bambul.

Çiçek zamanı

Temmuz-Ekim ayları.

Yükseklik

0-1200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “güneşe dönük” anlamına gelir. Bitkilerin çiçeklerini güneşe çevirdiğine dair eski bir inanışa atıftır. Bir su perisi olan Clytie, güneş tanrısı Helios’a aşık olur ancak aşkı karşılıksız kalır. Istırap içindeki peri çiçeğe dönüşür ancak çiçek hali ile bile sürekli güneşe bakar. İbn-i Şerîf’e göre bitkinin adı, İran kaynaklıdır. Bambul denen kişiler İran’da ellerinde ustura ve yalınayak gezer dilenirmiş. Zaman zaman ustura ile kendilerini derince keser, akşam da bu ot ile yaralarını iyileştirirlermiş. Bambul kelimesi dilimizde ayrıca, tarım zararlısı olan Anisoplia austriaca’nın adıdır. Tür adı Latince “yatay” anlamına gelir. Türün genel görünümüne işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Heliotropium minus supinum”dur.

Geleneksel tıp

Su ile karıştırılarak tümör tedavisinde kullanılmıştır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 130. 1753. L.

Bir Yorum Yazın