İçeriğe geç

Heliotropium europaeum (Akrep otu)

Akrep otu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Hodan takımı › Hodangiller › Bambulotu › Akrep otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Afrika, Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

40 cm kadar büyüyebilir. Tüm bitki yumuşak tüylerle kaplıdır. Gövde çatalsı dallıdır. Yapraklar yumurtamsı, tepede küt ya da neredeyse sivri, 3,5 cm uzunluğunda, yeşil ya da grimsidir ve yaprak sapı yaprak ayasının yarısı uzunluğundadır. Çiçek kurulu sıkı ancak meyve zamanı gevşek, beyaz çiçekli ve tüylü çanak yapraklıdır. Çiçekler beyaz renklidir. Sap 1 ila 4 cm uzunluğundadır. Yaprak damarı eliptik ya da eliptik yumurtamsıdır. Çiçekler sapsızdır.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, yamaçlar ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Akrep otu, Beyaz bambul, Aygün çiçeği, Bambulotu. Dioscorides bitkinin yapraklarının güneşi takip ederek akrebin kuyruğu gibi döndüğünü yazar. Ayrıca bitki akrep sokması vakalarında (İşaret Doktrini) kullanılmıştır.

Çiçek zamanı

Haziran-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “güneşe dönük” anlamına gelir. Bitkilerin çiçeklerini güneşe çevirdiğine dair eski bir inanışa atıftır. Bir su perisi olan Clytie, güneş tanrısı Helios’a aşık olur ancak aşkı karşılıksız kalır. Istırap içindeki peri çiçeğe dönüşür ancak çiçek hali ile bile sürekli güneşe bakar. İbn-i Şerîf’e göre bitkinin adı, İran kaynaklıdır. Bambul denen kişiler İran’da ellerinde ustura ve yalınayak gezer dilenirmiş. Zaman zaman ustura ile kendilerini derince keser, akşam da bu ot ile yaralarını iyileştirirlermiş. Bambul kelimesi dilimizde ayrıca, tarım zararlısı olan Anisoplia austriaca’nın adıdır. Tür adı Latince “Avrupa” anlamına gelir. Türün yayılış alanına işaret eder ve özgün tanımda bu “Habitat in Europa australi” olarak belirtilmiştir.

Geleneksel tıp

Böbrek taşı tedavisinde ve solucan düşürmede kullanılır. Ateş düşürücü ve adet akışını teşvik edici olarak kullanılmıştır. Siğillerin tedavisinde lapa halinde uygulanır. Akrep sokmalarında başvurulur.

Dioscorides: Haşlanarak balgam söktürücü olarak kullanılır. Tohumları siğil ve geceleri çıkan kabarcıkları gidermek için kullanılır. Yaprakları çocuklarda güneş çarpması vakalarında kullanılır.

Birunî: Gün boyu hareket eder. Sapları pişirildikten sonra suyu içilerek ishal vakalarında kullanılır. Akrep ısırıklarına karşı uygulanır. Çiçekleri lapa yapılarak siğillere uygulanır.

Dikkat

Pyrrolizidin alkaloid içerir ve zehirlidir. Dahili olarak kullanılması önerilmez.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 130. 1753. L.

Bir Yorum Yazın