Heliotropium dolosum (Bambul otu)

derleyen:

Özet

Heliotropium dolosum (Bambul otu) genelde işlenmemiş arazilerde görülen ve bahar sonundan güz başına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Boraginales

Hodan takımı

Boraginaceae

Hodangiller

Heliotropium

Bambulotu

Tanımı

Heliotropium dolosum (Bambul otu) genellikle 40 cm büyüyebilen bir bitkidir. Gövde dik ya da yükselicidir. Gövde ve saplar; yaklaşık 1 mm uzunluğunda, yoğun, grimsi ya da sarımsı yayılıcı tüylerle kaplıdır. Yapraklar 5,5 cm uzunluğunda ve 2,8 cm genişliğinde, yumurtamsı ila eliptik, tabanda yuvarlak kama biçiminde, tepede yuvarlak ya da neredeyse sivri, yumuşak tüylerle kaplı ve 3,5 cm uzunluğunda saplıdır. Çiçekler kokuludur. Çanak yaprak 0,8 ila 1,1 mm uzunluğunda, mızraksı, genellikle yumuşak tüylerle kaplıdır. Taç 3 ila 5 mm. uzunluğundadır. Başçık 1,1 ila 1,5 mm uzunluğundadır. Ercik konik ve yoğun tüylüdür. Meyve tüysüzdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Güneydoğu Avrupa ile İran arasındaki bölgede yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Tahrip edilmiş araziler, yamaçlar ve yol kenarında görülen bitki umumiyetle mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde bambulotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca güneşe dönük anlamına gelir. Bitkilerin çiçeklerini güneşe çevirdiğine dair eski bir inanışa atıftır. Bir su perisi olan Clytie, güneş tanrısı Helios’a aşık olur ancak aşkı karşılıksız kalır. Istırap içindeki peri çiçeğe dönüşür ancak çiçek hali ile bile sürekli güneşe bakar. İbn-i Şerîf’e göre bitkinin adı, İran kaynaklıdır. Bambul denen kişiler İran’da ellerinde ustura ve yalınayak gezer dilenirmiş. Zaman zaman ustura ile kendilerini derince keser, akşam da bu ot ile yaralarını iyileştirirlermiş. Bambul kelimesi dilimizde ayrıca, tarım zararlısı olan Anisoplia austriaca’nın adıdır. Tür adı Latince aldatıcı anlamına gelir. Türün diğer Heliotropium türleri ile yakınlığına işaret eder. Özellikle Heliotropium europaeum ile hayli yakındır.

Fotoğrafları