İçeriğe geç

Heliotropium dolosum (Bambul otu)


Anahtar kelimeler: Nadir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Hodan takımı › Hodangiller › Bambulotu › Bambul otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

40 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da yükselicidir. Gövde ve saplar; yaklaşık 1 mm uzunluğunda, yoğun, grimsi ya da sarımsı yayılıcı tüylerle kaplıdır. Yapraklar 5,5 cm uzunluğunda ve 2,8 cm genişliğinde, yumurtamsı ila eliptik, tabanda yuvarlak kama biçiminde, tepede yuvarlak ya da neredeyse sivri, yumuşak tüylerle kaplı ve 3,5 cm uzunluğunda saplıdır. Çiçekler kokuludur. Çanak yaprak 0,8 ila 1,1 mm uzunluğunda, mızraksı, genellikle yumuşak tüylerle kaplıdır. Taç 3 ila 5 mm. uzunluğundadır. Başçık 1,1 ila 1,5 mm uzunluğundadır. Ercik konik ve yoğun tüylüdür. Meyve tüysüzdür.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, yamaçlar ve yol kenarında görülür. Karamürsel ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Bambulotu.

Çiçek zamanı

Mayıs-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “güneşe dönük” anlamına gelir. Bitkilerin çiçeklerini güneşe çevirdiğine dair eski bir inanışa atıftır. Bir su perisi olan Clytie, güneş tanrısı Helios’a aşık olur ancak aşkı karşılıksız kalır. Istırap içindeki peri çiçeğe dönüşür ancak çiçek hali ile bile sürekli güneşe bakar. İbn-i Şerîf’e göre bitkinin adı, İran kaynaklıdır. Bambul denen kişiler İran’da ellerinde ustura ve yalınayak gezer dilenirmiş. Zaman zaman ustura ile kendilerini derince keser, akşam da bu ot ile yaralarını iyileştirirlermiş. Bambul kelimesi dilimizde ayrıca, tarım zararlısı olan Anisoplia austriaca’nın adıdır. Tür adı Latince “aldatıcı” anlamına gelir. Türün diğer Heliotropium türleri ile yakınlığına işaret eder. Özellikle Heliotropium europaeum ile hayli yakındır

Literatür

Repert. Fl. Ligust. 319 1844. De Not.

Bir Yorum Yazın