İçeriğe geç

Helichrysum plicatum (Mantuvar)

Mantuvar


Anahtar kelimeler: Nadir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Ölmezçiçek › Mantuvar

Dağılımı

Bitki doğal olarak Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

4 ila 40 cm büyüyebilir. Salgılı, tüysüz ila yünlü tüylüdür. Çiçekli gövdeler dik ya da nadiren yatıktır ve odunsu dallardan çıkarlar. Taban yaprakları şeritsi mızraksı, 1 ila 10 cm uzunluğunda ve 2 ila 10 mm genişliğinde, gövde yaprakları neredeyse sarılıcı, şeritsi mızraksı ila şeritsi, 15 ila 70 mm uzunluğunda ve 2 ila 20 mm genişliğindedir. Çiçek başları 4 ila 9 mm uzunluğunda ve küremsi ya da yarı küreseldir. Filariler tepede küt ila sivri, düzensiz ya da gevşek kiremitimsi, sarı ya da krem renklidir. Tüm çiçekler erselik ya da dıştaki satır dişidir.

Gözlem

Ormanlık alanlar, çalılık ve kayalık yamaçlarda civarında görülür. Kartepe ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Görseller Krzysztof Ziarnek’in izni ile kullanılmıştır.

Yaygın adları

Mantuvar, Arıçiçeği, Bozoğlan, Yayla çiçeği, Ölmez çiçek.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

1400-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “altın güneş” anlamına gelir. Çiçeklerin parlak sarı renklerine işaret eder. Cins adının Antik Yunanca “holochrysos” kelimesinden türetilmesi de ihtimal dahilindedir. Bu durumda “tamamen altın” anlamına gelir. Bitkilerin renklerini uzun zaman koruyabilmesi nedeniyle ölümsüzlüğü sembolize ederek cenaze törenlerinde kullanılır. Plinius cins için şöyle yazar: “Güneşin altın ışınları gibi parlar ve asla solmaz. Mısır firavunları bu çiçeklerden yapılan çelenkleri tanrılara adar”. Cinsin Türkçe adı olan “ölmez çiçek” de muhtemelen yukarıdaki alıntıya işaret eder. Çiçekler koparıldıktan uzun bir süre sonraya kadar canlılıklarını korurlar. Tür adı Latince “pileli” anlamına gelir. Filarilerin kiremit biçiminde dizili olmasına işaret eder. Özgün tanımda bu “involucrum squamis laxis ovatis acutiusculis stramineis aut flavis longutidunaliter striato plicatis aequantibus” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları

Literatür

Prodromus Systematis Naturalis Regni Vegetabilis 6: 183. 1837[1838]. DC.

Bir Yorum Yazın