İçeriğe geç

Helianthus tuberosus (Yer elması)

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Ayçiçeği › Yer elması

Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Asgari endişe (LC), Neofit bitki.

1 ila 3 metre büyüyebilir. Gövde genellikle alt bölümde dallı, alt yaprakları almaşlı üst yaprakları ise karşılıklı dizilidir. Yapraklar tüylüdür ve 30 cm büyüyebilir. Çiçekler erseliktir. Yetiştirilmesi kolay bir bitkidir. Gövdenin üst bölümündeki yapraklar daha dar ve daha küçüktür. Çiçek başları 5 ila 10 cm çapında, 10 ila 20 arası dilsi çiçekçikli ve altmışın üzerinde disk çiçekçiklidir. Yumrular uzatılmıştır ve eşit değildir, bunlar 7,5 ila 10 cm uzunluğunda ve 3 ila 5 cm kalınlığındadır ve zencefil köküne benzer. Tohumlar kasım ayında olgunlaşır.

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak mutfak değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Bahçeler, tarlalar ve bazen kaçak olarak yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Yer elması adı ile bilinmektedir.

Ağustos ve ekim ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yumrusu meyve olarak tüketilir, salata ve yemeklerde kullanılır. Yumrular ilk donlardan sonra daha yenilebilir hale gelir. Yumrular kavrularak kahve ikamesi olarak tüketilir.

İştah açıcı, afrodizyak, safra salgısı arttırıcı, idrar söktürücü, sperm üretici, mide kuvvetlendirici ve toniktir. Diyabet ve romatizma tedavisinde kullanılmıştır.

Doğan, Hüseyin (2022). Helianthus tuberosus (Yer elması) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/helianthus-tuberosus/ Erişim tarihi: 7 February 2023

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et