İçeriğe geç

Helianthus annuus (Ayçiçeği)

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Ayçiçeği › Ay çiçeği

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Boya bitkisi, Asgari endişe (LC), Neofit bitki.

1 ila 3 metre büyüyebilir. Gövde dik ve tüylüdür. Yapraklar geniş, yumurtamsı ila yüreksi, tırtıklı, kaba ve genellikle almaşlı dizilişlidir. Çiçek başları genellikle tektir. Çok sayıda beş taç yapraklı çiçek görülür. Disk çiçekler spiral biçimde dizilmiştir. Çiçekler erseliktir. Kapçıklar iri ve çeşitli renklerdedir. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir.

Bitki doğal olarak Amerika’da yayılış gösterir ancak mutfak değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Bahçeler, tarlalar ve bazen kaçak olarak yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Günebakan ve Ayçiçeği adları ile bilinmektedir.

Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Tohumları yenebilir ve bunlardan yağ elde edilir. Tohumlar çeşitli hamur işlerine eklenir. Çimlenmiş tohumlar yoğurt mayalamak için kullanılır. Tohumları kavrularak kahve ikamesi olarak kullanılır.

Yapraklarından yapılan çay büzücü, idrar söktürücü ve balgam söktürücüdür. Yüksek ateş tedavisinde kullanılır. Çiçekler ve tohumlar ateş düşürücüdür. Çiçeklerinden elde edilen çay sıtma akciğer sorunlarında kullanılır. Romatizma vakalarında kökleri kaynatılarak kullanılır.

Eğer organik olmayan gübreler verilirse bitkiler nitrat depolama özelliğine sahiptir.

Yapraklar lapa haline getirilerek örümcek ve yılan sokmalarına karşı kullanılır. Yağı sabun ve mum yapımında kullanılır. İç kabuktan kağıt elde edilir. Kurumuş gövdeler hayli yanıcıdır ve külleri potasyum açısından zengindir. Bu ayrıca çıra ikamesi olarak da kullanılır. Çiçeklerinden sarı, tohumlarından mor boya elde edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Helianthus annuus (Ayçiçeği) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/helianthus-annuus/ Erişim tarihi: 2 February 2023

Bir Yorum Yazın