Buradasınız: Ana sayfa » Hedera colchica

Hedera colchica

Kara sarmaşık

Bakımı

Hedera colchica çok yıllık bir tırmanıcıdır. Nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Hedera colchica ormanlık alan ve ormanlık alanlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Persian ivy, Colchis ivy; Kara sarmaşık.

Etimoloji

Cins adı Latince sarmaşık; tür adı ise Yunanca Kolhis’e ait (Antik Çağ’da Kafkas kökenli Tzan kabilelerinin kurduğu krallık.) anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Apiales
Familia: Araliaceae
Subfamilia: Aralioideae
Genus: Hedera
Raunkiaer: Phanerophyte
Phytochorion: Euxine

Literatür

Wochenschrift für Gärtnerei und Pflanzenkunde 2: 76. 1859. (K.Koch) K.Koch.

Fotoğrafları

Yapısı

Hedera colchica 30 metre uzayabilir. Yapraklar alternat’tır. Genç yapraklar palmat beş loblu olup tırmanan stem’de bulunur. Erişkin yapraklar kordat olup, lobsuzdur ve fertil çiçekli stemlerde görülür. Stemler yeşil renklidir. Yapraklar 15 cm. genişliğinde ve 25 cm. uzunluğundadır. Çiçekler küçük, yeşilimsi, çok sayıda umbel’lerde toplanmıştır ve nektar açısından zengindir. Olgun meyveler küresel ve siyah renklidir. Meyveler 1 ila 5 arası tohum taşır ve kuşlar için önemli bir besin kaynağıdır. Ağustos ve Eylül aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Flora of Turkey

Differs from H. helix in the shoot and inflorescence hairs being 0,4-0,75 mm wide, often 15-25-rayed and joined to halfway; and in its larger leaves (6-)12-25 cm long, those on the sterile shoots at most only slightly lobed. Fruit black. Climbing over trees, on banks, etc., s.l.-1460 m. IV:538.

Yorum yazın