İçeriğe geç

Hebe franciscana (Çalı mavişi)

Çalı mavişi


Anahtar kelimeler: Neofit bitki, Süs bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sinirotugiller › Çalımavişi › Çalı mavişi

Dağılımı

Bitki doğal olarak Yeni Zelanda’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın birçok bölümünde yetiştirilmektedir.

Genel bilgiler

Her dem yeşil ve çalı formunda bir bitkidir. 1 metre büyüyebilir. Yoğun biçimde dallıdır. Yapraklar sapsız, üst yüzeyi koyu yeşil renkli, alt yüzeyi soluk renkli, 3 cm uzunluğunda, 2 cm genişliğinde, dört sıra halinde dizili ve eliptik ila ters yumurtamsıdır. Çiçekler 1,5 cm çapında, menekşe mavisi ya da morumsu pembe renkli ve dalların ucunda 5 ila 8 cm uzunluğundaki küme halindedir.

Gözlem

Bahçe ve yol kenarında görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Çalı mavişi.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Hebe’ye” anlamına gelir. Yunan mitolojisinde gençlik tanrıçasıdır. Tanrıçanın tipik özelliği, diğer tanrı ve tanrıçalara ambrosia vererek onların genç kalmasını sağlamaktır. Hebe cinsinin üyeleri de bol miktarda nektar üretmeleri ile bilinir. Tür adı Latince “San Francisco” anlamına gelir. Tür, ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki San Fransisko’da bulunan Golden Gate Parkı’ndaki örnek üzerinden tanımlanmıştır.

Hebe, adını Zeus ve Hera’nın kızı, Hercules’in karısı ve gençlik tanrıçası Hebe’den (Ἥβη) almaktadır. Roma mitolojisindeki Juventas’ın karşılığıdır. Hebe, elinde bir testi ile resmedilmiştir ve bu onun misafirlere hizmet ediyor olmasını simgeler. Her ne kadar Zeus ve Hera’nın kızı olsa da, Hebe ataerkil geleneğin önemli bir yansıması olarak göze çarpmaktadır. Hebe türleri Eski Dünyada doğal olarak görülmez, bu nedenle antikçağ yazınında bu bitkilere ilişkin herhangi bir atfa rastlanmaz. Hebe’nin tanrılara ambrosia nektarı sunmasından yola çıkılarak, nektar bakımından zengin Hebe türlerine bu ismin verilmesi ihtimal dâhilindedir. Beri taraftan antikçağ yazınında tanrıça Hebe ile ilişkilendirilen iki bitki vardır: Hedera ve Lactuca.

Fotoğrafları

Literatür

Aliso 4(1): 98. 1958. (Eastw.) Souster

Bir Yorum Yazın