Groenlandia densa (Su teleği)

derleyen:

Özet

Groenlandia densa (Su teleği), durgun sularda görülen ve Avrupa’daki bazı popülasyonları yok olmuş bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Alismatales

Kurbağakaşığı takımı

Potamogetonaceae

Susümbülügiller

Groenlandia

Suteleği

Tanımı

Groenlandia densa (Su teleği), 40 cm büyüyebilen bir bitkidir. Yapraklar yumurtamsı ila mızraksı, 10 ila 20 mm uzunluğunda ve 6 ila 8 mm genişliğinde, hafifçe kıvrık, küt, 3 ila 5 arası damarlıdır. Yaprak kenarları dalgalı ve minik dişlidir. Çiçek sapı 0,5 ila 1,5 cm uzunluğunda, özellikle meyve zamanı kıvrıktır. Meyvecikler 2,5 ila 3 mm uzunluğunda, ters yumurtamsı ve kısaca gagalıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Afrika, batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Yavaş akan sularda görülen bitki, mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açmaktadır. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda Başiskele ilçesinde gözlemlemek mümkündür. Tür şehirleşme, sulardaki kirliliğin artması ve su kaynaklarının tarımsal faaliyetler nedeniyle aşırı kullanımı gibi nedenlerle tehdit altındadır.

Türkçe adı

Dilimizde su teleği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 8 Nisan 1824 – 13 Şubat 1891 tarihleri arasında yaşamış Alman bitki bilimci Johannes Grönland’a adanmıştır. Özellikle ciğer otları (Marchantiophyta), Drosera cinsi ve Alismatales takımına yönelik çalışmaları ile bilinmektedir. Botanik lamları hazırlama konusunda da çalıştı ve mikroskop lamlarının hazırlanmasına yönelik yazdığı Des Préparations Microscopiques Tirées du Regne Végétal adlı eseri bilhassa ders kitabı olarak okutuldu. Tür adı Latince yoğun anlamına gelir ve buna göre türün yapraklarının gövde üzerindeki durumuna işaret eder.

Fotoğrafları