Groenlandia densa (Su teleği)

Tanımı

40 cm büyüyebilir. Yapraklar yumurtamsı ila mızraksı, 10 ila 20 mm uzunluğunda ve 6 ila 8 mm genişliğinde, hafifçe kıvrık, küt, 3 ila 5 arası damarlı; kenarları dalgalı ve minik dişlidir. Çiçek sapı 0,5 ila 1,5 cm uzunluğunda, özellikle meyve zamanı kıvrıktır. Meyvecikler 2,5 ila 3 mm uzunluğunda, ters yumurtamsı ve kısaca gagalıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Afrika, batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Yavaş akan sularda görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir. Tür şehirleşme, sulardaki kirliliğin artması ve su kaynaklarının tarımsal faaliyetler nedeniyle aşırı kullanımı gibi nedenlerle tehdit altındadır. Mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde su teleği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 8 Nisan 1824 – 13 Şubat 1891 tarihleri arasında yaşamış Alman bitki bilimci Johannes Grönland’a adanmıştır. Tür adı Latince yoğun anlamına gelir. Türün yapraklarının gövde üzerindeki durumuna işaret eder.

Fotoğrafları