Grevillea lanigera (Bodur gravilla)

derleyen:

Tanımı

Yayılıcı bir çalı olup 20 ila 50 cm arası boylanabilir ya da zaman zaman yuvarlak sıkı bir küme halinde 2 metreye kadar yayılabilir. Yapraklar darca dikdörtgensi ila şeritsi, 5 ila 40 mm uzunluğunda, 0,7 ila 5 mm genişliğindedir ve kenarları aşağı dönük ya da aşağı doğru dürülmüş haldedir. Yaprakların alt yüzeyi kaba tüylüdür. Çiçekler, 2 ila 10 arası sayıda küme halinde olup 2,5 ila 10 mm uzunluğunda ve soluk pembe, kırmızı ila krem renklidir. Boyuncuk, ucu hariç kaba tüylü ya da yünlüdür. Dişi organ 13 ila 19 mm uzunluğunda ve iç tarafta tüylüdür. Meyve kaba tüylü, eliptik-dikdörtgensi, kaba tüylü ve 10 ila 15 mm uzunluğunda bir foliküldür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avustralya’da yayılış gösterir ancak günümüzde popüler bir peyzaj bitkisidir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Peyzaj bitkisi olarak park, bahçe ve mezarlıklarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve aralık ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde bodur gravilla adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 12 Mayıs 1749 – 23 Mayıs 1809 tarihleri arasında yaşamış iskoç bahçıvan Charles Francis Greville‘a adanmıştır. Tür adı Latince yünlü anlamına gelir. Türün çeşitli parçalarının yünlü olmasına işaret eder.

Fotoğrafları