Grevillea juniperina (Gravilla)

derleyen:

Tanımı

Yayılıcı ya da dik formda büyüyen, 20 cm ila 2 metre arasında boylanabilen bir çalıdır. Dallar kalın ve sağlamdır. Yapraklar sert, 0,5 ila 3,5 cm uzunluğunda ve 0,5 ila 6 mm genişliğindedir. Bunlar gövde boyunca küme halindedir. Çiçekler yıl boyunca uygun koşullar olduğunda açılabilir ancak genellikle bahar ve yaz aylarında görülür. Çiçekler kırmızı, pembe, turuncu, sarı ya da yeşilimsi renklerde olup çoğunlukla gövdelerin ucunda belirir ve görünümleri örümcek ayaklarını andırır. Bunlar 2,5 ila 3,5 cm uzunluğundadır. Meyve kapsül formunda olup 1 ila 1,8 cm uzunluğunda ve tek ya da çift tohumludur. Tohumlar darca oval ve kısa kanatlıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avustralya’da yayılış gösterir ancak günümüzde popüler bir peyzaj bitkisidir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Peyzaj bitkisi olarak park, bahçe ve mezarlıklarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde gravilla adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 12 Mayıs 1749 – 23 Mayıs 1809 tarihleri arasında yaşamış iskoç bahçıvan Charles Francis Greville‘a adanmıştır. Tür adı Latince ardıç gibi anlamına gelir. Türün yapraklarının Juniperus cinsinin yapraklarını andırmasına işaret eder.

Fotoğrafları