İçeriğe geç

Glycyrrhiza echinata (Pıtırak meyan)

Pıtırak meyan


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Bakla takımı › Baklagiller › Meyan › Pıtırak meyan

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve batı Asya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

1 metre büyüyebilir. Gövde dik ve tüysüzcedir. Yaprakçıklar 4 ila 8 arası çift halinde, 15 ila 30 mm uzunluğunda ve 7 ila 15 mm genişliğinde, mızraksı ila genişçe eliptiktir Çiçek kurulu 2 ila 5 cm uzunluğunda, sıkı, küresel ila uzatılmıştır. Çanak dişleri 1 mm uzunluğundadır. Taç 5 ila 7 mm uzunluğunda ve beyaz ila leylak renklidir. Çiçekler erseliktir. Meyve 12 ila 16 mm uzunluğunda ve 6 ila 8 mm genişliğinde, sıkıştırılmış, dikenli ve kırmızı kahverengidir. Meyvelerde 1 ila 3 arası sayıda tohum bulunur. Tohumlar ekilmeden önce yirmi dört saat önce ılık suda bekletilmelidir. -10 dereceye kadar dayanıklıdır.

Gözlem

Sulak alanlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Pıtırak meyan, Dikenli meyan, Şirin meyan.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “tatlı köklü” anlamına gelir. Cinsin rizomlarından meyan elde edilmesine işaret eder. Dilimizdeki meyan kelimesi Farsça kaynaklıdır ve güzel kokulu anlamına gelir. Tür adı Latince “dikenli” anlamına gelir. Türün meyve yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “leguminibus echinatis” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Kökler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Kökü tatlandırıcı olarak kullanılır. Köklerinden yapılan çay susuzluk gidericidir. Kökü glycyrrhizin içerir ve bu şekerden elli kat daha tatlıdır.

Geleneksel tıp

Kökler değiştirici, balgam söktürücü ve toniktir. Kökleri diş temizleyici olarak ve çocuklarda diş çıkarmayı teşvik etmek için kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 741–742. 1753. L.

Bir Yorum Yazın