İçeriğe geç

Glyceria fluitans (Dere tatlıçimi)

Dere tatlıçimi


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › Tatlıçim › Dere tatlıçimi

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

1 metre büyüyebilir. Sürünücü kök sistemine sahiptir. Gövde dirseksi ya da yükselicidir. Yaprakları uzun, dar ve soluk yeşil renklidir. Yaprak kılıfı sıkıştırılmış ve çıplaktır. Dil 3,5 ila 5 mm uzunluğundadır. Yaprak ayası 4 ila 7 mm genişliğinde, sipsivri, koyu ya da grimsi yeşil renklidir. Çiçek kurulu 10 ila 50 cm uzunluğunda, gevşek ve dalları 1 ila 4 arası sayıda başakçıklıdır. Başakçıklar şeritsi dikdörgensi, 17 ila 25 mm uzunluğunda ve 7 ila 12 arası çiçeklidir. Dışkavuz yumurtamsı, çıplak ve tek damarlıdır. İçkavuz yedi damarlı, yumurtamsı dikdörtgensi ve 6,5 ila 7 mm uzunluğundadır.

Gözlem

Sulak alanlar ve nemli çayırlarda görülür. Dilovası ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Dere tatlıçimi.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

100-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “tatlı” anlamına gelir. Cinsin tohumların tatlı olmasına işaret eder. Tür adı Latince “yüzücü” anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae fossis & paludibus” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Tohumları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. 20. yüzyıla kadar ticareti yapılmaktaydı. Tohumları un haline getirilerek ekmek ve çorba yapımında kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Prodromus Florae Novae Hollandiae 179 1810. (L.) R.Br.

Bir Yorum Yazın