Buradasınız: Ana sayfa » Gleditsia triacanthos

Gleditsia triacanthos

Gladiçya

Bakımı

Gleditsia triacanthos çok yıllık bir ağaçtır. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara ve kuraklığa dayanıklıdır.

Yetiştirme

Gleditsia triacanthos dere kıyısınemli bölge ve açık ormanlarda görülür. Killikumlu ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Honey locust, Sweet locust, Thorny locust, Honey shuck; Gladiçya, Amerikan gladiçyası, Diken çalısı.

Etimoloji

Cins adı Latince Johann Gottlieb Gleditsch’a (5 Şubat 1714 – 5 Ekim 1786, Alman bitki bilimci); tür adı ise Yunanca üç dikenli anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Fabales
Familia: Fabaceae
Subfamilia: Caesalpinioideae
Tribus: Caesalpinieae
Genus: Gleditsia
Raunkiaer: Phanerophyte

Literatür

Species Plantarum 2: 1056–1057. 1753. L.

Fotoğrafları

Yapısı

Gleditsia triacanthos 30 metre büyüyebilir. Yapraklar yaşlı ağaçlarda pinnat bileşik, genç ağaçlarda ise bipinnat bileşiktir. Yaprakçıklar 1,5 ila 2,5 cm. uzunluğunda ve parlak yeşil renklidir. Bunlar sonbaharda sarı rengine döner. Çiçekler yaprak aksillerinin tabanından kümeler halinde çıkar, krem renklidirler ve güçlü bir kokuları vardır. Meyve 15 ila 20 cm. uzunluğunda ve bezelye biçimlidir. Dikenleri 3 ila 10 cm. uzunluğundadır. Çiçekler hermafrodit’tir. Tohumlar Ekim ve Kasım aylarında olgunlaşır. Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Tohumları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Bunların %30’u şekerdir. Genç tohumlar çiğ bezelye tadındadır. Meyvesi; hazımsızlık, kızamık, nezle tedavisi için çay halinde tüketilir. Meyvesinin suyu antiseptiktir. Ayrıca çocuk şikayetleri için antidottur. Kabuğun infüzyonu dispepsi tedavisinde kullanılır. Ayrıca boğmaca, kızamık, çiçek hastalığı tedavisinde de kullanılmıştır. Anaesthetic: Anestezik. Uyuşturucu ilaç. Antiseptic: Antiseptik. Hastalık oluşturan mikroorganizmaları öldüren ilaç. Stomachic: Mide uyarıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı ilaç.

Flora of Turkey

Trees up to 10 m. Spines usually present, 5-10 cm. Leaves pinnate, leaflets 20-35 x 7-12 mm, or bipinnate then leaflets 8-20 x 3-8 mm, oblong, remotely dentate. Flowers c. 2 mm, greenish-white, sessile in many-flowered racemes c. 8 cm. Fruit 17-45 x 2-3 cm, oblong, sometimes falcate, light brown, 10-seeded. Fl. 5. Planted or ornament. Native in N. America. III:7.

Yorum yazın