İçeriğe geç

Gleditsia triacanthos (Gladiçya)

  Bitkiler › Bakla takımı › Baklagiller › Gılediçya › Gıladiçya

  Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiSüs bitkisi, Neofit bitki.

  10 ila 30 metre büyüyebilir. Yapraklar yaşlı ağaçlarda teleksi bileşik, genç ağaçlarda ise iki teleksi bileşiktir. Yaprakçıklar 1,5 ila 2,5 cm uzunluğunda ve parlak yeşil renklidir. Bunlar sonbaharda sarı rengine döner. Çiçekler yaprak koltuklarının tabanından kümeler halinde çıkar, krem renklidirler ve güçlü bir kokuları vardır. Meyve 15 ila 20 cm uzunluğunda ve bezelye biçimlidir. Dikenleri 3 ila 10 cm uzunluğundadır. Çiçekler erseliktir. Tohumlar ekim ve kasım aylarında olgunlaşır.

  Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde doğallaşmıştır. [Harita|Sinonimler]

  Yol kenarı, parka ve bahçelerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

  Dilimizde Gladiçya, Amerikan gladiçyası ve Diken çalısı adları ile bilinmektedir.

  Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

  Deniz seviyesinden 900 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

  Tohumları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Erken dönemde tohumlarının tadı bezelyeyi andırır. Bunların %30’u şekerdir. Genç tohumlar çiğ bezelye tadındadır. Meyvelerin iç kısmı tatlıdır ve tüketilebilir. Tohumlar kavrularak kahve olarak içilir.

  Meyvesi; hazımsızlık, kızamık, nezle tedavisi için çay halinde tüketilir. Meyvesinin suyu antiseptiktir. Ayrıca çocuk şikayetleri için antidottur. Kabuğu demlenerek dispepsi tedavisinde kullanılır. Ayrıca boğmaca, kızamık, çiçek hastalığı tedavisinde de kullanılmıştır.

  Doğan, Hüseyin (2022). Gleditsia triacanthos (Gladiçya) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/gleditsia-triacanthos/ Erişim tarihi: 21 March 2023

  Bir Yorum Yazın