Glechoma hederacea (Yer nanesi)

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Yernanesi › Yer nanesi

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiAvrupa-Sibirya elementi.

10 ila 50 cm kadar büyüyebilir. Yapraklar böbrek biçimli, karşılıklı dizilişli, dişli, 2 ila 3 cm çapında, 3 ila 6 cm uzunluğunda ve saplıdır. Çiçekler simetrik, huni biçimli; mavi, menekşe mavisi ya da lavanta renklidir. Yaprak koltukları üzerinde 2 ila 3 çiçek halinde görülür. Sitolon ve tohumlar aracılığı ile çoğalır. Çiçekler erseliktir. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir.

Bitki doğal olarak batı Avrupa’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın büyük bölümüne istilacı tür olarak dağılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Sulak alanların civarında görülür. Kartepe ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Yer sarmaşığı ve Yer nanesi adları ile bilinmektedir.

Mart ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yapraklarından C vitamini bakımından zengin bir çay elde edilir. Genç yaprakları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Göz iltihaplanmasına karşı kullanılır. İdrar söktürücü, büzücü, tonik ve uyarıcıdır. Böbrek hastalıklarında ve hazımsızlık için başvurulmuştur. Balgam söktürücüdür. Çocuklarda nezle vakalarında kullanılır. Yaprak ve çiçekli gövdeler yatıştırıcı, iltihap giderici, iştah açıcı, büzücü, sindirim kolaylaştırıcı, idrar söktürücü, ateş düşürücü, uyarıcı, tonik ve parazit düşürücüdür. Yaprakları çocuklarda aşırı duyarlılık hallerinde kullanılır. Suyu morluklara uygulanır.

Hamilelerde düşüğe neden olabilir. Epilepside kontrendikedir. Böbrek hastalığı olanlara önerilmez. Atlara karşı zehirli olduğu rapor edilmektedir.

Görüşünüzü Yazın