İçeriğe geç

Glaucium flavum (Gündürmelâlesi)

Gündürmelalesi


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Zehirli bitki, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Gelincikgiller › Çömlekçatlatan › Gündürmelâlesi

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

60 cm büyüyebilir. Yapraklar mavimsi gri, dalgalı, tüylü, derimsi ve derin bölümlü ve mumsu bir tabakaya sahiptir. Meyvesi boynuz şeklindedir. Tohumlar Ağustos ile Eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Gölgeyi tercih etmez. Geçirgen toprağı ve kuru sıcak bölgeleri sever. Popüler bir süs bitkisidir. -10 dereceye kadar dayanıklıdır. Tohumlar bahar ya da güz aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Taban ve alt gövde yaprakları sapa sahipken diğer yapraklar sapsızdır. Yapraklar 7 ila 20 cm uzunluğunda ve 2,5 ila 5 cm genişliğindedir. Kenarları derince tırtıklıdır. Sarı ya da turuncuya yakın taç yapraklar ters yumurtamsı ve 5 ila 9 cm çapındadır. Olgun bitkilerde sap 4 cm. uzunluğundadır. Özsuyu turuncu renklidir ve kötü kokuludur. Güneşli bölgeleri ve geçirgen kumlu toprakları tercih eder.

Gözlem

Deniz kenarında görülür. Kandıra ve Körfez ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Gündürme lâlesi.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-100 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “tozla kaplı” anlamın gelir. “glauca” bir bitki bilim terimidir ve renkten bağımsız olarak bitkilerin soluk renkli bir yapı ile kaplı olduğunu belirtir. Cinsin yapraklarının rengine işaret eder. Tür adı Latince “sarı” anlamına gelir. Türün çiçek rengine işaret eder. Türün ikili adlandırmadan önceki adı “Papaver corniculatum flavo flore”dir.

Mutfak

Tohumlarından tüketilebilir sarı renkli bir yağ elde edilir.

Geleneksel tıp

Öksürük giderici olarak kullanılır. Kökleri çürüklere uygulanır.

Dioscorides: Siyatik ve karaciğer rahatsızlıklarında etkilidir. Bağırsak temizleyicidir. Kökü kaynatılarak dizanteri tedavisinde kullanılır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Tohumları sabun yapımında kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Stirpium Austriarum Fasciculus 2: 133. 1763. Crantz

Bir Yorum Yazın