Gladiolus italicus (Kılıçotu)

Tanımı

25 ila 75 cm büyüyebilir. Yapraklar kılıç biçiminde, kenarları düz ve paralel damarlıdır. Bunlar doğrudan toprak altındaki soğandan çıkarlar ve 60 ila 65 cm uzunluğunda, 1,5 cm genişliğinde, tepeye doğru sivrilme eğilimindedir. Çiçeklerin çanak yaprağı yoktur ancak 2 adet yaprak benzeri bırahte görülür. Çiçek kurulu 12 adet ya da daha fazla çiçek bulundurur. Çiçeklerin 6 adet mor kırmızı tepali olur. Tepaller birbirlerine benzemez. Meyve yeşil renkli kapsül olup kanatsız turuncu kahverengi tohumlar barındırır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrasya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Çoğunlukla ekili alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Şubat ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kılıçotu ve kılıç çiçeği adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince küçük kılıç anlamına gelir. Tepallerin Roma ordusunda özellikle piyadeler tarafından kullanılan ve gladius adı verilen kısa kılıçlara benzemesine işaret eder. Tür adı Latince İtalya anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder.

© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.
Fotoğrafları

Görüşünüzü Yazın