Gilia tricolor (Kuş gözü)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Gilia tricolor (Kuş gözü) anavatanı Kuzey Amerika olmakla birlikte Avrupa’da yer yer doğallaşmış popüler bir süs bitkisidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Ericales

Funda takımı

Polemoniaceae

Mızrakotugiller

Gilia

Kuşgözü

Tanımı

Gilia tricolor (Kuş gözü) genellikle 10 ila 40 cm büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir. Gövde tabandan itibaren dallı, yayılıcı, yapraksı ve çıplak ya da altta beyaz tüylüdür. Yapraklar 1 ya da 2 teleksi ve şeritsi lobludur. Çiçek durumu 2 ila 5 adet çiçekten oluşan yoğun bir küme halindedir. Çiçekler çan biçimli ve belirgin biçimde üç renklidir. Taç yaprak lobları mavi menekşe iken boğaza yakın beş adet mor benekle daha açık renkli ve tüp sarı ila turuncudur. Ercik taç yapraklardan daha kısadır. Başçık mavi renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak sadece Kaliforniya’da yayılış gösterir ancak günümüzde Avrupa kıtasında doğallaşmıştır. [Harita, Sinonimler, Alt türler, Herbaryum] Çayırlar ve orman açıklarında görülen bitki umumiyetle mart ve mayıs ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden ila 600 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde kuş gözü adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 14 Mart 1756 – 15 Mayıs 1821 tarihleri arasında yaşamış ve özellikle Amerika kıtasının florası üzerine çalışmış İtalyan bitki bilimci Filippo Luigi Gilii onuruna adlandırılmıştır. Tür adı Latince üç renkli anlamına gelmekte ve açık bir şekilde türün çiçeklerinin üç farklı rengi sergilemesine dikkat çekmektedir.

Fotoğrafları