İçeriğe geç

Geranium tuberosum (Devetabanı)

Devetabanı


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki, İran-Turan elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Turnagagası takımı › Turnagagasıgiller › Turnagagası › Deve tabanı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Ortadoğu ve Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

12 ila 30 cm büyüyebilir. Gövde havlı ve diktir. Rizomlar incedir. Taban yaprakları tabanda elsi teleksi, bölümler dikdörtgensi şeritsi ila baklavamsı, derince 1 ila iki arası az teleksi ya da tırtıklıdır. Gövde tüylüdür. Çiçekler erseliktir. Çanak yapraklar 6 ila 7 mm uzunluğunda ve kısa havlıdır. Taç yapraklar derince çentikli, leylak renkli ve 9 ila 13 mm uzunluğundadır.

Gözlem

Kayalıklar, tahrip edilmiş araziler ve tarlalarda görülür. Gebze ve Karamürsel ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Devetabanı, Çakmuz, Devetopalağı, Yumrulu turnagagası.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “turna” anlamına gelir. Cinsin meyvelerinin turna (Gruidae) gagasına benzemesine işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan “turnagagası” da açıkça yukarıdaki bağıntıya işaret etmektedir. Tür adı Latince “yumrulu” anlamına gelir. Türün kök sistemine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Geranium tuberosum majus”tur.

Mutfak

Kökü yenilebilir.

Geleneksel tıp

Dioscorides: Yenilebilir. Kaynatılarak vulvadaki şişliklere uygulanır.

İbn-i Sînâ: Kökü gaz gidericidir. Dallarının etrafında turna kuşunun gaga ve başına benzeyen yapılar görülür. Rahimdeki kokuları gidermek için kullanılır.

Literatür

Species Plantarum 2: 680. 1753. L.

Bir Yorum Yazın