Buradasınız: Ana sayfa » Geranium rotundifolium

Geranium rotundifolium

Helilok

Bakımı

Geranium rotundifolium tek yıllık bir ottur. Nemli toprağı ve güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Geranium rotundifolium çalılık ve çayırlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Roundleaf crane’s bill; Helilok.

Etimoloji

Cins adı Yunanca turna (Tohumluklarının turna gagasına benzemesine atıftır); tür adı ise Latince yuvarlak yapraklı anlamına gelir.

Video

Taksonomi

Bölüm: Magnoliophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Altsınıf: Dilleniidae
Üsttakım: Rosanae
Takım: Geraniales
Familya: Geraniaceae
Cins: Geranium
Form: Therophyte

Flora of Turkey

Annual, 10-50 cm, branched from base, softly hairy. Lower leaves palmatifid to ½ -⅔ , 2-5 cm diam.; segments cuneate, obtusely lobulate; upper leaves opposite, shortly petiolate. Pedicels usually glandular-pubescent with darkly capitate hairs, spreading or deflexed in fruit. Sepals 3·5-5 mm; awn 0,2-0,5 mm. Petals 5-9 mm, entire, pink or lilac. Stamens 10. Mericarps patently pubescent, not wrinkled. Seeds foveolate. Fl. 3-5. Gullies, banks, rocky and waste places, s.l.-l700 m. II:459.

Literatür

Species Plantarum 2: 683. 1753. L.

Fotoğrafları

Yapısı

Geranium rotundifolium 40 cm. büyüyebilir. Çiçekler hermafrodit’tir. Stem diktir. Stipül diktir. Yapraklar alternat, bir kere dissected, dentat ya da serrat ve opposittir. G. molle ve G. pusillum’a yüzeysel olarak benzer, ancak petal’lerin yuvarlak yapısı ve pürüzsüz merikarpi ile ayırt edilir. Petal rengi pembedir ve beş adettir. Anter sarımsı ve stigma kırmızımsıdır. ŞubatMart ve Nisan aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Astrenjan ve diüretiktir. Astringent: Astrenjan. Damar ya da dokuları büzücü ilaç. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç.

Yorum yazın