İçeriğe geç

Geranium robertianum (Dağ ıtırı)

Bitkiler › Turnagagası takımı › Turnagagasıgiller › Turnagagası › Dağ ıtırı

Tıbbi bitki, Boya bitkisi.

15 ila 50 cm büyüyebilir. Çiçekler küçük, pembe renkli ve beş taç yapraklıdır. Yapraklar derin biçimde dilimli, üçlü ila elsidir. Gövde genellikle kırmızıdır, ayrıca yapraklar da çiçekler döküldükten sonra kırmızıya döner. Gövde çok dallı ve tüylüdür. Beş çanak yaprak ve on ercik görülür. Taban ve gövde yaprakları karşılıklıdır. Taban yaprakları uzun saplı, gövde yaprakları ise sapsız ya da çok kısa saplıdır. Tohumlar temmuz ve ekim ayları arasında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Bitki doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Kayalıklar, ormanlık alanlar ve dere kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Dağ ıtırı adı ile bilinmektedir.

Nisan ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Geleneksel olarak diş ağrısı ve burun kanaması tedavisinde kullanılır. Yara iyileştiricidir. Kanama durdurucu olarak ve ishal vakalarında başvurulur. Yapraklar romatizma tedavi edici, büzücü, idrar söktürücü ve yara iyileştiricidir. Diyabet vakalarında etkilidir.

Temas halinde, bitki yiyenlerin avcılarını çekecek bir koku yayar. Yapraklar ezilip vücuda sürülürse sivrisinekleri uzak tutabilir. Bitkiden kahverengi boya elde edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Geranium robertianum (Dağ ıtırı) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/geranium-robertianum/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın