Geranium molle (Yumuşak ıtır)

Tanımı

30 cm büyüyebilir. Gövde çok dallı ve oldukça tüylüdür. Yapraklar elsi ve 5 ila 9 arası kesiklidir. Alt yapraklar rozet oluşturur, üst yapraklar sapsız, yuvarlak, tüylü ve 5 ila 12 mm arasında uzun bir sapa sahiptir. Rozet yaprakları uzun saplıdır. Çiçekler pembemsi mor renklidir, 8 ila 12 mm çapındadır ve taç yapraklar pürüzlüdür. Çiçekler erseliktir. Meyveleri tüysüzdür. Taç yaprak sayısı beştir. Kılsı çıkıntılar bulunan çanak yapraklar da beş adettir ve taç yapraklardan küçüktür. 10 adet ercik görülür. Nem tutan toprağı ve güneşli bölgeyi tercih eder.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kayalıklar, yol kenarı ve dere kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kılçıksız turnagagası ve yumuşak ıtır adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca turna anlamına gelir. Cinsin meyvelerinin turna (Gruidae) gagasına benzemesine işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan turnagagası da açıkça yukarıdaki bağıntıya işaret etmektedir. Tür adı Latince yumuşak anlamına gelir. Türün kadifemsi yaprak yapısına işaret eder.

Tıp

İç ve dış yaralanmalarda başvurulur. Yatıştırıcı, yara iyileştirici ve büzücüdür. Gut ve eklem ağrısı vakalarında başvurulur.

Fotoğrafları


Yorumlar

  1. Bu faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Allah razı olsun emekleriniz için.

Görüşünüzü Yazın