Geranium columbinum (Güvercin ıtırı)

Tanımı

Genelde 15 ila 30 cm büyür, ancak nadiren yarım metreyi de geçebilir. Gövde dik ya da hafif yatık, tüylü ve dallıdır. Yapraklar karşılıklı dizilişli, beşgensi ve elsidir; yaprak lobları iki ila üç arası derin lobludur ve güvercin ayağına benzer. Çiçekler pembe ve mor arası renklerde, 15 ila 20 mm uzunluğunda, dört adet ters yumurtamsı yüreksi taç yaprak görülür. Taç yapraklar 7 ila 9 mm uzunluğundadır ve belirgin damarlar taşırlar. Çiçekler erseliktir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa, kuzey Afrika ve batı Asya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Kayalık yamaçlar, yol kenarı ve kumlu bölgelerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde güvercin ıtırı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca turna anlamına gelir. Cinsin meyvelerinin turna (Gruidae) gagasına benzemesine işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan turnagagası da açıkça yukarıdaki bağıntıya işaret etmektedir. Tür adı Latince güvercin anlamına gelir. Türün yapraklarının güvercin ayağına benzemesine işaret eder.

Fotoğrafları