Geranium asphodeloides (Yaramerhemi)

derleyen:

Tanımı

15 ila 40 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da zayıfça yükselicidir. Rizomlar kısadır ve etli darca mekiksi kökleri vardır. Yapraklar 3 ila 6 cm çapındadır. Çiçek kurulu sapı 1 ila 6 cm uzunluğundadır. Çiçek sapı salgılı tüylüdür ve meyve zamanı kıvrılır. Çanak yapraklar yumurtamsı mızraksı ve havlıdır. Beyaz ya da açık pembe renkli çiçekler 2 cm çapındadır. Yuvarlak taç yaprakların üzerinde belirgin eflatun damarlar vardır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ve batı Asya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Orman sınırları, yol kenarı ve çayırlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde yara merhemi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca turna anlamına gelir. Cinsin meyvelerinin turna (Gruidae) gagasına benzemesine işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan turnagagası da açıkça yukarıdaki bağıntıya işaret etmektedir. Tür adı Antik Yunanca Asphodelus’a benziyor anlamına gelir. Türün kök sisteminin Asphodelus (çiriş) köklerine benzemesine işaret eder.

Tıp

Bitki, tereyağı ile birlikte yaralara uygulanır.

Fotoğrafları