Geranium asphodeloides (Yaramerhemi)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Geranium asphodeloides (Yaramerhemi) genelde orman sınırlarında görülen ve bahar ortasından yaz başına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Geraniales

Turnagagası takımı

Geraniaceae

Turnagagasıgiller

Geranium

Turnagagası

Tanımı

Geranium asphodeloides (Yaramerhemi) genellikle 15 ila 40 cm büyüyebilen çok yıllık bir bitkidir. Gövde dik ya da zayıfça yükselicidir. Rizomlar kısadır ve etli darca mekiksi kökleri vardır. Yapraklar az elsi, 3 ila 6 cm çapında, bölümleri darca kamamsı ve 2 ya da 3 parça halinde düz ya da kesikli dişli loblara ayrılmaktadır. Çiçek durumu sapı 1 ila 6 cm uzunluğundadır. Çiçek sapı salgılı tüylüdür ve meyve zamanı kıvrılır. Çanak yapraklar yumurtamsı mızraksı ve havlıdır. Beyaz ya da açık pembe renkli çiçekler 2 cm çapındadır. Yuvarlak taç yaprakların üzerinde belirgin eflatun damarlar vardır. Merikarp havlı ve çıkıntısız olup gagası 10 ila 12 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak İtalya ile Kafkasya arasında kalan bölgede yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Orman sınırları, yol kenarı ve çayırlarda görülen bitki umumiyetle nisan ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1400 metreye kadar olan rakımlarda il genelinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adları

Dilimizde yara merhemi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca turna anlamına gelir ve bu bağlamda cinsin meyvelerinin turna (Gruidae) gagasına benzemesine işaret etmektedir. Cinsin Türkçe adı olan turnagagası da açıkça yukarıdaki bağıntıya işaret etmektedir. Tür adı Antik Yunanca Asphodelus’a benziyor anlamına gelir ve açık bir şekilde türün kök sisteminin Asphodelus (çiriş) köklerine benzemesine dikkat çekmektedir.

Tıp

Bitki, tereyağı ile birlikte yaralara uygulanır.

Fotoğrafları