Genista tinctoria (Boyacı katırtırnağı)

Tanımı

10 ila 200 cm büyüyüp 1 metre genişliğe ulaşabilir. Gövde odunsu, hafifçe tüylü ve dallıdır. Yapraklar 9 ila 50 mm uzunluğunda ve 4 ila 15 mm genişliğinde, almaşlı dizilişli, neredeyse sapsız, tüysüz ve mızraksıdır. Çiçekler altın sarısı renkli ve salkım halindedir. Çanak 3 ila 7 mm uzunluğundadır. Taç çıplaktır. Bayrakçık 8 ila 15 mm uzunluğunda ve genişçe yumurtamsıdır. Meyve darca dikdörtgensi ve birkaç tohumludur. Tohumlar ağustos ve eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Kayalık yamaçlar, maki ve orman açıklıklarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Tıp

Dallar, yapraklar ve çiçekli dallar, müshil, terletici, idrar söktürücü, kusturucu, uyarıcı ve damar daraltıcıdır. Romatizma ve gut tedavisinde kullanılmıştır. Çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde kullanılır.

Bilgi

Çiçek ve sürgünlerinden sarı boya elde edilir. Plinius, giysileri boyamak için kullanıldığını aktarır.

Etimoloji

Cins adı Latince süpürge anlamına gelir. Cins üyelerinin süpürge yapımında kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince boya için anlamına gelir. Türden boya elde edilmesine işaret eder.

Türkçe adları

Dilimizde boyacı katırtırnağı adı ile bilinmektedir.

Gıda

Tohumlarından kahve yapılır. Tomurcuklarından turşu yapılır.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın