Genista sagittalis (Kanatlıborcak)

derleyen:

Tanımı

10 ila 30 cm büyüyebilir. Gövde yatık ya da dik olabilir. Yapraklar şeritsi ila eliptik, kenarları düz ve 5 ila 20 mm uzunluğundadır. Çiçek kurulu tepede ve 4 ila 20 arası sayıda çiçek bulundurur. Bırahte şeritsi ila ters mızraksı, ikincil bırahte şeritsi eliptiktir. Çanak 5 ila 7 mm uzunluğunda ve gümüş renkli tüylüdür. Çiçekler sarı renklidir. Bayrakçık 12 mm uzunluğunda ve 10 mm genişliğindedir. Kanatçık 10 mm uzunluğunda, 3 mm genişliğinde ve çıplaktır. Kayıkçık 11 mm uzunluğunda ve 3 mm genişliğindedir. Meyve 2 cm uzunluğunda, şeritsi eliptik ve 1 ila 5 arası sayıda tohumludur. Yoğun kümeler oluşturması nedeniyle popüler bir süs bitkisi haline gelmiştir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kayalık yamaçlar, maki ve orman açıklıklarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar. 400 ila 800 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kanatlı borcak adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince süpürge anlamına gelir. Cins üyelerinin süpürge yapımında kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince ok başı anlamına gelir. Türün gövde yapısına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Chamae Genista sagittalis pannonica”dır.

Fotoğrafları