Genista lydia (Geyik borcağı)

derleyen:

Özet

Genista lydia (Geyik borcağı) genelde makilik alanlarda görülen ve bahar ortasından yaz başına kadar çiçek açan popüler bir süs bitkisidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Fabales

Bakla takımı

Fabaceae

Baklagiller

Genista

Borcak

Tanımı

Genista lydia (Geyik borcağı) genellikle 10 cm ila 2 metre büyüyebilen bir bitkidir. Gövde dik ya da yatıktır. Gövde çıkıntılıdır ancak kanatlı değildir. Yapraklar 3 ila 15 mm uzunluğunda ve 1 ila 2 mm genişliğinde, basit, şeritsi dikdörtgensi, şeritsi ters mızraksı ya da darca eliptik, yarı tüysüz ya da seyrek tüylüdür. Çiçekler kısa salkımlarda 2 ila 8 arası gruplar halindedir. Çiçek sapı 1 ila 2 mm uzunluğundadır. Çanak 3,5 ila 5 mm uzunluğunda, tüysüz ya da seyrek tüylüdür. Meyve darca dikdörtgensi, tüysüz ve birkaç tohumludur.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ile Türkiye arasındaki bölgede yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kayalık yamaçlar, dere kenarı ve makilik alanlarda görülen bitki umumiyetle nisan ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi 400 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda Başiskele ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adları

Dilimizde geyik borcağı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince süpürge anlamına gelir. Cins üyelerinin süpürge yapımında kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince Lidya anlamına gelir. Batı Anadolu’da hüküm sürmüş medeniyet bölgesi. Türün dağılım alanına işaret eder.

Fotoğrafları