İçeriğe geç

Gazania rigens (Koyun gözü)

Koyun gözü


Anahtar kelimeler: Süs bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Gazanya › Koyun gözü

Dağılımı

Bitki doğal olarak güney Afrika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

Çok yıllık bir bitkidir. 50 cm boy ve genişliğe erişebilir. Gövde 15 ila 30 uzunluğunda ve yükselicidir. Yapraklar tabanda, çok sayıda, mızraksı, kenarları düz ya da zaman zaman loblu ve mavimsi yeşil renklidir. Çiçek kurulu sapı 10 ila 15 cm uzunluğundadır. Çiçek başları çiçek sapı üzerinde tektir ve 6 ila 8 cm çapa ulaşır. Çiçeklerin rengi hayli değişkendir ancak sarı turuncu formu en yaygın görülenidir. Kapçık birkaç tohumludur.

Gözlem

Doğal ortamında denize yakın bölgelerde görülmekle birlikte ülkemizde tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve bahçelerde görülür. İzmit ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Gazanya, Koyun gözü.

Çiçek zamanı

Mayıs-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Theodorus Gaza‘ya” anlamına gelir. 1398 – 1475 yılları arasında yaşamış Yunan bilgin. Özellikle Aristo’nun eserlerini Latinceye tercüme etmesi ile bilinir ve bu özelliği ile Rönesans’ın öncülerinden kabul edilir. Gaza, aynı zamanda bitkibilim için çok önemli bir isim olan Theophrastus’un eserlerini de Latince’ye tercüme etmiştir. Ayrıca “gaza” kelimesi Latince “hazine” anlamını da verir. Bu durumda bitkinin gösterişli çiçeklerine işaret ediliyor olması muhtemeldir. Bitkiler “treasure flower” olarak bilinir. Tür adı Latince “katı” anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “foliis lineari-lanceolatis rigidis subtus argenteis” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları

Literatür

De Fructibus et Seminibus Plantarum 2: 451. 1791. (L.) Gaertn.

Bir Yorum Yazın