Site icon Kocaeli Bitkileri

Galium parisiense (Madavur otu)

Galium parisiense

Galium parisiense: 17/05/2024; Kocaeli Kent Ormanı; 354 m.; çalılık. © Hüseyin Doğan

Tanımı

Genellikle 15 ila 25 cm büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir. Gövde çok dallı, dik, pürüzlü ve incedir. Yapraklar 6 adetten oluşan halkalar halinde, şeritsi ya da mızraksı ila ters mızraksı ve genellikle zamanla kıvrık hale gelmektedir. Çiçek durumu salkım halinde, birkaç çiçekli ve çiçek sapı ipliksidir. Çiçekler iki evcikli, taç tabanda tabaksı, yeşilimsi beyaz ila mor renkli, lobları dik ve çıplak ila seyrekçe tüylüdür. Meyve fındıkçık formunda, tüyleri kısa ve kancalı ya da çıplaktır.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Akdeniz havzası ile Avrupa ile İran arasındaki bölgede yayılış gösterir ancak günümüzde Amerika kıtasında da doğallaşmıştır. [Harita, Sinonimler] Kayalık bölgeler, çalılık ve ormanlık alanlarda görülür. Derince ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. 100 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde madavur otu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca süt anlamına gelir. Galium verum‘un çiçekleri peynir yapımında kullanılmıştır ve muhtemelen atıf bunadır. Tür adı Latince Paris anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder ve özgün tanımda bu “Habitat in Anglia, Gallia” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları

Exit mobile version