Site icon Kocaeli Bitkileri

Galium palustre (Su iplikçiği)

Galium palustre

Galium palustre: 10/06/2020; Sapanca Gölü; 42 m.; sulak alan. © Hüseyin Cahid Doğan

Özet

Galium palustre (Su iplikçiği) genelde sulak alanlarda görülen ve bahar sonundan yaz ortasına kadar çiçek açan çok yıllık bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Gentianales

Gentiyan takımı

Rubiaceae

Kökboyagiller

Galium

Yapışkanotu

Tanımı

Galium palustre (Su iplikçiği) genellikle 15 ila 50 cm büyüyebilen çok yıllık bir bitkidir. Gövde esnek, dik, hassas, genelde dört köşeli ve parlaktır. Yapraklar sapsız, gövdeyi çevreleyici dört ila altı adettir. Bunlar darca ya da görece genişçe dikdörtgensi ters mızraksı, tepede küt ve kenarları serttir. Çiçek kurulu çok sayıda çiçekli ve silindiriktir. Çiçek sapı 1 ila 3 mm uzunluğunda ve çıplaktır. Taç beyaz ya da nadiren pembe renklidir. Merikarp küresel, 2 ila 2,5 mm uzunluğunda ve pürüzsüzdür.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak kuzey yarımkürede yayılış gösterir ancak günümüzde güney yarımküreye de dağılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Sulak alanlarda görülen bitki umumiyetle mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1500 metreye kadar olan rakımlarda Kartepe ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adları

Dilimizde su iplikçiği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca süt anlamına gelir. Galium verum‘un çiçekleri peynir yapımında kullanılmıştır ve muhtemelen atıf bunadır. Tür adı Latince sulak alan anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae rivulis limosis” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları

Exit mobile version