İçeriğe geç

Galium odoratum (Orman iplikçiği)

Orman iplikçiği


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisi, Süs bitkisi, Haşerat kovucu, Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Gentiyan takımı › Kökboyagiller › Yapışkanotu › Orman iplikçiği

Dağılımı

Doğal olarak Avrupa ve Kafkasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

50 cm büyüyebilir. Genellikle yatay biçimdedir ve çevresindeki bitkilerden destek alır. Hoş kokuludur. Yapraklar basit, mızraksı, tüysüz ve 2 ila 5 cm uzunluğundadır. Küçük çiçekleri küme halinde ve dört taç yapraklıdır. Meyve 2 ila 4 mm çapındadır. Nemli, zengin topraklar ile gölgeli alanları tercih eder. Yazları kurak geçiyorsa sulanmaya ihtiyaç duyar. Dört adet ercik görülür. Tohumlar temmuz ve ağustos aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. -25 dereceye kadar dayanıklıdır. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Alpin çayırlar, ormanlık alanlar ve dere kenarında görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Orman iplikçiği.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

600-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “süt” anlamına gelir. Galium verum‘un çiçekleri peynir yapımında kullanılmıştır ve muhtemelen atıf bunadır. Tür adı Latince “kokulu” anlamına gelir. Türün güzel kokusuna işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Asperula rubeola montana odorata”dır.

Mutfak

Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Yaprakları kumarin kokuludur ve salatalara eklenir. Yaprak ve çiçekleri kurutularak çay elde edilir.

Geleneksel tıp

Yara ve kesiklerin tedavisinde harici olarak kullanılır. Sindirim ve karaciğer sorunlarında başvurulur. İdrar söktürücü, iltihap giderici ve toniktir. Yaprakları spazm çözücü, terletici ve yatıştırıcıdır. Uykusuzluk, sinirsel gerginlik, varis, safra tıkanıklığı, hepatit ve sarılık durumlarında demlenerek kullanılır. Rahim iltihabı tedavisinde başvurulur.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Kökünden kırmızı boya elde edilir. Kurutularak güve kovucu olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Flora Carniolica, Editio Secunda 1: 105. 1771. (L.) Scop.

Bir Yorum Yazın