İçeriğe geç

Galium odoratum (Orman iplikçiği)

Bitkiler › Gentiyan takımı › Kökboyagiller › Yapışkanotu › Orman iplikçiği

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisi, Süs bitkisi, Haşerat kovucu, Avrupa-Sibirya elementi.

50 cm büyüyebilir. Genellikle yatay biçimdedir ve çevresindeki bitkilerden destek alır. Hoş kokuludur. Yapraklar basit, mızraksı, tüysüz ve 2 ila 5 cm uzunluğundadır. Küçük çiçekleri küme halinde ve dört taç yapraklıdır. Meyve 2 ila 4 mm çapındadır. Nemli, zengin topraklar ile gölgeli alanları tercih eder. Yazları kurak geçiyorsa sulanmaya ihtiyaç duyar. Dört adet ercik görülür. Tohumlar temmuz ve ağustos aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. -25 dereceye kadar dayanıklıdır. Popüler bir süs bitkisidir.

Doğal olarak Avrupa ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Alpin çayırlar, ormanlık alanlar ve dere kenarında görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Orman iplikçiği adı ile bilinmektedir.

Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

600 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Yaprakları kumarin kokuludur ve salatalara eklenir. Yaprak ve çiçekleri kurutularak çay elde edilir.

Yara ve kesiklerin tedavisinde harici olarak kullanılır. Sindirim ve karaciğer sorunlarında başvurulur. İdrar söktürücü, iltihap giderici ve toniktir. Yaprakları spazm çözücü, terletici ve yatıştırıcıdır. Uykusuzluk, sinirsel gerginlik, varis, safra tıkanıklığı, hepatit ve sarılık durumlarında demlenerek kullanılır. Rahim iltihabı tedavisinde başvurulur.

Aşırı dozda alımı baş dönmesine neden olabilir. Bu ayrıca iç kanamaya da neden olabilir. Hamilelik esnasında uzak durulmalıdır.

Kökünden kırmızı boya elde edilir. Kurutularak güve kovucu olarak kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Galium odoratum (Orman iplikçiği) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/galium-odoratum/ Erişim tarihi: 30 January 2023

Bir Yorum Yazın