Galanthus plicatus subsp. byzantinus (Boğaz kardeleni)

derleyen:

Özet

Galanthus plicatus subsp. byzantinus (Boğaz kardeleni) ülkemizde endemik bir türdür ve kış ortasından bahar başına kadar görülebilir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asparagales

Kuşkonmaz takımı

Amaryllidaceae

Nergisgiller

Galanthus

Kardelen

Tanımı

Galanthus plicatus subsp. byzantinus (Boğaz kardeleni) genellikle 10 ila 30 cm büyüyebilen bir bitkidir. Soğan yumurtamsı ila küresel ve 2 ila 3 uzunluğunda ve 1,7 ila 2 cm genişliğindedir. Yapraklar darca mızraksı ila kayış biçimli, çoğunlukla 12 ila 17 cm uzunluğunda ve 1 ila 1,5 cm genişliğindedir. Dış çiçek örtüsü bölümü dışbükey, eliptik ila ters yumurtamsı, 20 ila 28 mm uzunluğunda ve 6 ila 12 mm genişliğinde, iç bölüm düz, dikdörtgensi kaşıksı, 8 mm uzunluğunda ve 4 ila 7 mm genişliğindedir. Kapsül elipsoit ila küresel, 16 mm uzunluğunda ve 12 mm genişliğindedir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzeybatı Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Ormanlık alanlar ve çalılıklarda görülen bitki umumiyetle ocak ve nisan ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi 100 ila 1100 metreye kadar olan rakımlarda il genelinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde istanbul kardeleni ve boğaz kardeleni adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca süt çiçeği anlamına gelir ve bu bağlamda çiçeklerin süt beyazı rengine işaret eder. Kardelen ise, bitkilerin çoğunlukla karların erimesine müteakip çiçeklenmesine işaret eder. Diğer taraftan bazı türler güz mevsiminde çiçek açar. Tür adı Latince katlı anlamına gelir ve açık bir şekilde yaprakların belirgin biçimde içe doğru katlı olmasına işaret eder ki tür için ayırt edici özelliktir. Alttür adı Latince Bizantion anlamına gelir. İstanbul’un antikçağdaki adıdır ve bitkinin yayılış alanına işaret eder.

Fotoğrafları


Yorumlar

 1. çebi inşaat avatarı
  çebi inşaat

  Harika bir iş çıkarmışsınız, bayıldım sayfanıza.

  1. Merve avatarı

   Sayfanızı sık kullanılanlara aldım. Arada mutlu olmak için gelip okuyorum. Bu kadar çok bitkinin Halk arasındaki adını nasıl öğrendiniz?

   1. Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Siteyi hazırlarken kullandığım kaynakların bir bölümüne şurada yer verdim:

 2. Çiçeğin her yönden fotoğrafının olması ve bilgilerinin açık ve öz bir şekilde anlatılmasını çok iyi buldum.Teşekkür ederim emeğinize sağlık

  1. Güzel sözleriniz için teşekkür ederim.

Görüşünüzü Yazın