İçeriğe geç

Galanthus elwesii (Kardelen)

Kardelen


Anahtar kelimeler: Süs bitkisiNadir bitkiYetersiz veri (DD), Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Nergisgiller › Kardelen › Kardelen

Dağılımı

Bitki doğal olarak güneydoğu Avrupa ile Türkiye arasındaki bölgede yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 25 cm büyüyebilen bir bitkidir. Soğanı küresel ila yumurtamsı ve 2 ila 3,5 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 2,5 cm genişliğindedir. Yapraklar darca ters mızraksı, iki adet, 12 ila 20 cm uzunluğunda, 1 ila 2,5 cm genişliğinde ve mavi-yeşil renklidir. Çiçekler 3 cm uzunluğunda, beyaz renkli ve çiçek sapının üzerinde tektir. Kapsül genişçe elipsoit ila küresel, 1 ila 2 cm uzunluğunda ve 1 ila 2 cm genişliğindedir. Popüler bir süs bitkisidir. Şubat, Mart ve Nisan aylarında çiçek açar.

Gözlem

Ormanlık alanlar, çalılıklar ve kayalık bölgelerde görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir. Olasılıkla insan eliyle dikilmiş bir örnektir, türün Kocaeli’de doğal varlığı şüphelidir.

Yaygın adları

Kardelen, Soğancık.

Çiçek zamanı

Şubat-Nisan ayları.

Yükseklik

900-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “süt çiçeği” anlamına gelir. Çiçeklerin süt beyazı rengine işaret eder. “kardelen” ise, bitkilerin çoğunlukla karların erimesine müteakip çiçeklenmesine işaret eder. Beri taraftan bazı türler güz mevsiminde çiçek açar. Tür adı Latince “Henry John Elwes’a” anlamına gelir. 16 Mayıs 1846 – 26 Kasım 1922 tarihleri arasında yaşamış İngiliz bitki bilimci. Türü 1874 yılında İzmir’de keşfetmiştir.

Fotoğrafları

Literatür

Botanical Magazine 101: pl. 6166. 1875. Hook.f.

Bir Yorum Yazın