Galanthus elwesii (Kardelen)

Tanımı

10 ila 25 cm büyüyebilen bir bitkidir. Soğanı küresel ila yumurtamsı ve 2 ila 3,5 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 2,5 cm genişliğindedir. Yapraklar darca ters mızraksı, iki adet, 12 ila 20 cm uzunluğunda, 1 ila 2,5 cm genişliğinde ve mavi-yeşil renklidir. Çiçekler 3 cm uzunluğunda, beyaz renkli ve çiçek sapının üzerinde tektir. Kapsül genişçe elipsoit ila küresel, 1 ila 2 cm uzunluğunda ve 1 ila 2 cm genişliğindedir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak güneydoğu Avrupa ile Türkiye arasındaki bölgede yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Ormanlık alanlar, çalılıklar ve kayalık bölgelerde görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir. Şubat ve nisan ayları arasında çiçek açar. 900 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde kardelen ve soğancık adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca süt çiçeği anlamına gelir. Çiçeklerin süt beyazı rengine işaret eder. Kardelen ise, bitkilerin çoğunlukla karların erimesine müteakip çiçeklenmesine işaret eder. Beri taraftan bazı türler güz mevsiminde çiçek açar. Tür 16 Mayıs 1846 – 26 Kasım 1922 tarihleri arasında yaşamış İngiliz bitki bilimci Henry John Elwes’a adanmıştır. Türü 1874 yılında İzmir’de keşfetmiştir.

Fotoğrafları