İçeriğe geç

Gaillardia pulchella (Gayret çiçeği)

Gayret çiçeği


Anahtar kelimeler: Süs bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Gayretçiçeği › Gayret çiçeği

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

Tek ya da çok yıllık bir bitkidir. 5 ila 60 cm büyüyebilir. Yapraklar almaşlı dizilişli, genellikle tabanda, şeritsi, dikdörtgensi ya da kaşıksı, 4 ila 8 cm uzunluğunda, 4 ila 12 mm genişliğinde ve kenarları düz ila dişli ya da lobludur. Gövde dik, tüylü, basit ya da tabanda dallıdır. Çiçek kurulu 3 ila 10 cm uzunluğundadır. Filari 18 ila 28 arası sayıda, darca üçgensi ila şeritsi daralıcıdır. Çiçekler 4 ila 6 cm çapındadır. Dilsi çiçekler 8 ila 14 arası sayıda, taç genellikle içte kırmızımsı ila morumsu, dışta sarı ila turuncu ya da kahverengi ve 1 ila 3 cm uzunluğundadır. Disk çiçekleri 40 ila 100 arası sayıda, sarımsı ila morumsu ya da kahverengi ya da sıklıkla iki renklidir. Kapçık piramit biçimli ve tüylüdür. Sorguç 5 ila 8 mm uzunluğundadır.

Gözlem

Doğal ortamında kumlu bölgelerde görülmekle birlikte ülkemizde tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve bahçelerde görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Gayret çiçeği, Aşk çiçeği, Örtü papatyası.

Çiçek zamanı

Mayıs-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Antoine René Gaillard de Charentonneau‘ya” anlamına gelir. 1791 – y. 1789 yılları arasında yaşamış Fransız devlet adamı ve amatör botanikçi. Tür adı Latince “küçük güzel” anlamına gelir. Türün genel görünümüne işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Histoire de l’académie royale des sciences. Avec les mémoires de mathématique & de physique 1786: 5, f. 1. 1788. Foug.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et