İçeriğe geç

Gagea chrysantha (Al yıldız)

Alyıldız


Anahtar kelimeler: Akdeniz elementi, Tehdit altında (VU).

Dolaşım

Bitkiler › Zambak takımı › Zambakgiller › Sarıyıldız › Al yıldız

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Soğan koyu kahverengi gömleklidir. Taban yaprakları iki adet olup sonbaharda ortaya çıkar, şeritsi, 1,5 ila 2,5 mm genişliğinde, oluksu, yatık ve çiçek kurulundan daha uzundur. Çiçek kurulu salkım halinde, 3 ila 11 cm uzunluğunda ve tüysüzdür. Gövde yaprakları tüysüz, mızraksı ve almaşlı dizilişlidir. İkincil bırahte tüysüz ya da seyrek olarak uzun kirpiklidir. Çiçekler 1 ila 7 arası sayıdadır ve tomurcuklar sarkıktır. Çiçek örtüsü bölümünün genellikle dışı kırmızımsı, 8 ila 10 mm uzunluğunda, çiçekten sonra ise 12 mm uzunluğunda, 3 damarlı ve küttür. Kapsül ters yumurtamsıdır.

Gözlem

Ormanlık alanlar, çalılıklar ve kayalık yamaçlarda görülür. Yaygın bir türdür, özellikle Gebze ilçesinde kalabalık popülasyonları mevcuttur. Ancak tür dünyanın tamamı göz önüne alındığında nesli tükenme riski yüksek türler arasındadır.

Yaygın adları

Alyıldız.

Çiçek zamanı

Şubat-Nisan ayları.

Yükseklik

200-1400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Thomas Gage’a” anlamına gelir. 1781 – 27 Aralık 1820 yılları arasında yaşamış İngiliz soylu ve bitki bilimcidir. Tür adı Antik Yunanca “altın çiçekli” anlamına gelir. Türün çiçek rengine işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Systema vegetabilium 7: 545 1829. Schult. & Schult.f.

Bir Yorum Yazın