Buradasınız: Ana sayfa » Gagea chrysantha

Gagea chrysantha

Alyıldız

Bakımı

Gagea chrysantha çok yıllık bir ottur. geçirgen ve nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Gagea chrysantha açık ormanyamaç ve çalılıklarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Golden star of Bethlehem; Alyıldız.

Etimoloji

Cins adı Latince Thomas Gage’a (1781 – 27 Aralık 1820, İngiliz bitki bilimci); tür adı ise Yunanca altın çiçekli anlamına gelir.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Doğada soyu tükenme tehlikesi büyük olan tür (VU) sınıfı içindedir.

Video

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Monocots
Ordo: Liliales
Familia: Liliaceae
Subfamilia: Lilioideae
Genus: Gagea
Raunkiaer: Geophyte
Phytochorion: Mediterranean

Literatür

Systema vegetabilium 7: 545 1829. Schult. & Schult.f.

Fotoğrafları

Yapısı

Gagea chrysantha Soğan koyu kahverengi tunik’lidir. Taban yaprakları iki adet, sonbaharda ortaya çıkar, linear, 1,5 ila 2,5 mm. genişliğinde, kanalikulat, dekumbent ve çiçek kurulundan daha uzundur. Çiçek kurulu korimböz, 3 ila 11 cm. uzunluğunda ve tüysüzdür. Stem yaprakları tüysüz, lanseolat, alternat’tır. Brahteol tüysüz ya da seyrek olarak uzun kiliat’tır. Çiçekler 1 ila 7 arası sayıdadır ve tomurcuklar sarkıktır. Perianth segmentinin genellikle dışı kırmızımsı, 8 ila 10 mm. uzunluğunda, çiçekten sonra ise 12 mm. uzunluğunda, 3 damarlı ve obtuse’dir. Kapsül obovoid’dir. ŞubatMart ve Nisan aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Flora of Turkey

Bulb with dark brown tunic, without thickened roots, new bulb forming beside old. Basal leaves 2, emerging in autumn, linear, 1.5-2.5 mm broad, canaliculate, decumbent, much exceeding inflorescence. Inflorescence corymbose, 3-11 cm, glabrous. Cauline leaves glabrous, lanceolate, alternate, lowest not subtending a flower. Bracteoles glabrous or sparsely long-ciliate. Flowers 1-7, nodding in bud. Perianth segments usually reddish outside, 8-10 mm, elongating to 12 mm after flowering, 3-veined, obtuse. Capsule obovoid. Fl. 2-4. Open woods, scrub and stony places, 50-1450 m. A2(A) Kocaeli: Pendik to Dolaiba, 7 iii 1897, Azn.! VIII:319.

Yorum yazın