Gagea chrysantha (Al yıldız)

derleyen:

Tanımı

Soğan koyu kahverengi gömleklidir. Taban yaprakları iki adet olup sonbaharda ortaya çıkar, şeritsi, 1,5 ila 2,5 mm genişliğinde, oluksu, yatık ve çiçek kurulundan daha uzundur. Çiçek kurulu salkım halinde, 3 ila 11 cm uzunluğunda ve tüysüzdür. Gövde yaprakları tüysüz, mızraksı ve almaşlı dizilişlidir. İkincil bırahte tüysüz ya da seyrek olarak uzun kirpiklidir. Çiçekler 1 ila 7 arası sayıdadır ve tomurcuklar sarkıktır. Çiçek örtüsü bölümünün genellikle dışı kırmızımsı, 8 ila 10 mm uzunluğunda, çiçekten sonra ise 12 mm uzunluğunda, 3 damarlı ve küttür. Kapsül ters yumurtamsıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Ormanlık alanlar, çalılıklar ve kayalık yamaçlarda görülür. Yaygın bir türdür, özellikle Gebze ilçesinde kalabalık popülasyonları mevcuttur. Ancak tür dünyanın tamamı göz önüne alındığında nesli tükenme riski yüksek türler arasındadır. Şubat ve nisan ayları arasında çiçek açar. 200 ila 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde alyıldız adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 1781 – 27 Aralık 1820 yılları arasında yaşamış İngiliz soylu ve bitki bilimci Thomas Gage’a adanmıştır. Tür adı Antik Yunanca altın çiçekli anlamına gelir. Türün çiçek rengine işaret eder.

Fotoğrafları